Az eseményen Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnökének, valamint Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének évértékelő beszédeit elemezte Lánczi Tamás, a PROKON Politikatudományi Szakkollégium igazgatója, valamint Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója. A beszélgetést Pócza István, a Batthyány Lajos Alapítvány szakmai programvezetője moderálta.
A beszélgetés elején az Európai Bíróság mai döntésére (lapunk erről szóló írásait itt találja) reagált Lánczi Tamás, aki szerint nagy meglepetés nem ért senkit, hiszen már korábban is lehetett tudni, hogy helyet fog kapni ez a „jogállamiságinak csúfolt” eljárás. Az igazgató elmondta, a döntés lényege, hogy hogyan törjék meg a nemzetállamokat és most elsősorban Magyarország és Lengyelország került a célkeresztbe.
– Ez olyan durva beavatkozás a tagállamok politikájába, amelyre korábban még nem volt precedens és messzemenő következményekkel fog járni – fogalmazott.
Mráz Ágoston Sámuel ugyanebben a témában kifejtette, a brüsszeli elit meg akarja büntetni a neki be nem hódoló tagállamokat, azonban itt az ideje, hogy újragondoljuk a „birodalmi központ” és a tagállamok közötti együttműködést.
Ellentétes geopolitikai elképzelések
Lánczi Tamás elmondta, a miniszterelnök évértékelőjében utalt rá, hogy a Balkánon is vannak megoldatlan problémák, amelyekkel Európa nem tud vagy nem akar foglalkozni, az Egyesült Államok pedig saját geopolitikai érdekeinek rendeli alá a Balkán békéjét. Úgy látja, hogy
Brüsszel teljesen meg akarná szüntetni az európai államok papíron még meglévő egyenlőségét.
Mráz Ágoston Sámuel szerint Gyurcsány Ferenc beszéde inkább egy performanszhoz hasonlított, míg Orbán Viktor filozófiai gondolatokra építette fel beszédét. Gyurcsány 2006-os sikerén felbuzdulva úgy érzi, ő a megfelelő ellen-Orbán, megint kioktatta a jobboldalt kereszténységről és megosztotta föderalista gondolatait, lényegi tartalma viszont nem volt évértékelőjének, az sokkal inkább megmosolyogtató volt.
Egy baloldali vereség esetén Márki-Zay Pétert fogja a baloldal bűnbaknak beállítani, ő fogja elvinni a balhét – mutatott rá Lánczi Tamás, márpedig a jelenlegi közvélemény-kutatások alapján erre van a legtöbb esély. A magyarországi választások tétje globális szintű, azonban a magyar modell működik és a világ nyugati része mindenképp be akarja bizonyítani, hogy ez nem lehetséges.