Márki-Zay Péter, Gyurcsány jelöltje a baloldal tüntetésén, illetve más fórumokon, interjúkban is azt követelte a kormánytól, hogy állítsa le Paks 2 engedélyezési eljárását.
Ugyanezt javasolta több baloldali politikus is, mások mellett Keresztes László Lóránt (LMP), valamint a DK európai parlamenti képviselője, Rónai Sándor is. Utóbbi azt fejtegette egy szerdai online sajtótájékoztatón, hogy a paksi bővítés sorsa eldőlt az Ukrajna elleni orosz támadás pillanatában, szerinte az uniós szankciók miatt nem lesz lehetséges a finanszírozása.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió hét orosz bankot is ki fog zárni a nemzetközi tranzakciókat lehetővé tevő SWIFT-rendszerből. Ezek között pedig ott van az a bank is, amely Paks II orosz finanszírozója. Az tehát biztosnak tűnik, hogy nem lesz Paks II, orosz részvétellel legalábbis biztosan nem
– hangsúlyozta a DK-s EP-képviselő.
Arról már egyik baloldali politikus sem beszélt, hogy milyen következményei lennének az atomenergia termelés lekapcsolásának – írja az Origo.hu.
Amennyiben a paksi atomerőmű által megtermelt villamos energiát szabadpiacról szereznénk be, akkor a családok rezsiköltsége a négyszeresére emelkedne.
(2022. február 28-i árképzés alapján) – állapította meg az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).
Ez azt jelenti, hogy a családok éves, 92 147 forintos rezsiköltsége 264 564 forinttal, 356 693 forintra nőne. Az ITM számítása egy kétgyermekes, családi házban élő, a fűtést és meleg vizet gázzal előállító háztartásra vonatkozik. Mindezek miatt is kiemelendő, hogy az olcsó áram és a rezsicsökkentés hosszú távú fenntartásához szükség van atomenergiára is.