A kormánynak fel kellett készülnie arra, hogy a közeljövőben még nagyobb menekülthullám érkezik Ukrajnából, ezért úgy döntöttünk, hogy hétfőtől a Keleti és Nyugati pályaudvarokon már csak információs pontokat fogunk működtetni, s a teljes humanitárius tranzitellátást Budapestre, a BOK csarnokba költöztetjük be
– nyilatkozta lapunknak György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára az újonnan kialakított humanitárius tranzitponton. Közölte, a háború elől menekülőket buszokkal szállítják át a két pályaudvarról, illetve Kőbánya felső vasútállomásról a helyiségbe, ahol kulturált körülményeket alakítottak ki. Már az első délelőtt több száz menekülőnek segítettek a humanitárius tranzitponton.
– Fűtött térben, tisztálkodási és étkeztetési lehetőséggel, baba-mama-gyereksarokkal, orvosi ellátással, internet kapcsolattal, a MÁV-pénztár kiköltöztetésével olyan komplex szolgáltatást nyújtunk a menekülteknek, amely az itt eltöltött időt elviselhetővé teszi számukra. Emellett minden olyan információt megkapnak, amely az esetleges továbbutazásukat segíti
– jelentette ki. Mint részletezte, akik csak néhány napig akarnak Magyarországon maradni, azok számára a humanitárius szervezetek biztosítanak szállást, azoknak az elhelyezéséről pedig, akik tartósan maradnának, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság gondoskodik, a megyei védelmi bizottságokkal együttműködve. Szintén helyben kapnak segítséget azok, akik menedékes eljárást kezdeményeznek vagy tartózkodási engedélyt kérnek. Nekik az Országos Idegenrendészeti Igazgatóság Biztosít információt, és ha szükséges, időpontot is kaphatnak a menekültügyi eljárás megindításához. Akik hosszabb távon Magyarországon képzelik el az életüket, munkalehetőségekről is tájékoztatást kaphatnak a BOK csarnokban.
– Akik továbbutaznának, akár a Keleti, akár a Nyugati pályaudvarra vagy a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtérre, azoknak is segítünk – tette hozzá.
György István elmondta, amikor a menekültek megérkeznek, kapnak egy karszalagot, s ezt követően biztosítják számukra a karitatív szervezetek a különböző szolgáltatásokat. Az éjszaka érkező menekültek számára még pihenőhelyiséget is tudnak biztosítani a helyszínen. Az államtitkár hozzátette: folyamatosan érkeznek adományok a menekültek megsegítésére az 1357-es telefonos vonalról, emellett az ezen célra létrehozott számlaszámra is jönnek utalások.
