A hat összefogott baloldali párt listájára a budapesti választópolgárok 47,3 százaléka szavazott vasárnap, a Fidesz–KDNP listája a fővárosban 41,3 százalékot kapott – derül ki a Választás.hu összesítéséből. Emlékezetes, 2019-ben Karácsony Gergelyt még a szavazatok abszolút többségével, 50,8 százalékkal választották meg főpolgármesternek, ám úgy tűnik, azóta a fővárosban is gyengült a baloldal.
Korábban Karácsonyék magabiztosan azt kommunikálták, hogy a budapesti egyéni választókerületeket mind meg fogják nyerni. Ez előfeltétele lett volna annak is, hogy országos szinten legyen esélyük a győzelemre. Végül ez sem sikerült az összefogott baloldalnak: jelen állás szerint a 18 választókerületből kettőben a Fidesz–KDNP egyéni jelöltje nyert.
A 13. számú választókerületben Szatmáry Kristóf, a már hivatalban lévő kormánypárti képviselő 38 szavazattal vezet baloldali kihívója előtt, a szomszédos 14. számú választókerületben Dunai Mónika (Fidesz–KDNP) győzelme pedig borítékolható, aki csaknem 800 szavazattal vezet a jobbikos Szilágyi György előtt.
Érdemes megjegyezni, hogy korábban nem készült olyan mérés vagy mandátumbecslés, amely szerint a fővárosban a kormánypártoknak lett volna esélyük egyéni mandátumot szerezni, ennek ellenére a már említett két győztes mellett több fideszes jelölt is közel állt a bravúrhoz. A baloldali Taktikaiszavazás.hu portál például mindkét kormánypárti jelölt által megtartott körzetben ötven százalék feletti baloldali eredményt vetített előre, a belső kerületekre pedig sok helyen hatvan százalék körüli baloldali győzelmi arányt tippeltek. Ezt az álomhatárt végül csak Hiszékeny Dezsőnek (MSZP) sikerült megugrania, aki a XIII. kerületi központú 7. számú választókerületben újrázott.
A tizennyolc baloldali jelölt közül mindössze hatan értek el ötven százalék feletti eredményt: a korábban baloldali bástyaként elkönyvelt körzetekben is szoros eredmények alakultak ki. A XX. kerületben Hiller István (MSZP), a XVIII. kerületben Kunhalmi Ágnes (MSZP) is izgulhatott.
A XV. kerültben a DK-s Barkóczi Balázs nyert az egyik legkisebb szavazataránnyal, ő mindössze a voksok 44,7 százalékát tudta begyűjteni a baloldaliként számon tartott körzetben. Fideszes ellenfele mindössze ezer szavazattal maradt le a DK-s szóvivő mögött.
Budapesten, az előzetes várakozásoktól valamennyire elmaradva, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt listájára a választáson részt vevők valamivel több mint öt százaléka voksolt, a Mi Hazánk Mozgalom pedig négy százalékot ért el.
A fővárosban a választási részvétel kevéssel az országos fölött volt, a jogosultak 74,5 százaléka járult az urnákhoz vasárnap.
Érdekesség még, hogy az előzetes jelzéseik szerint a Budapesten megválasztott 16 baloldali egyéni képviselő közül csak négyen fognak a DK-frakciójához csatlakozni.
A budai oldalon induló momentumos politikusok győzelmével – Orosz Anna a XI. kerületben, Hajnal Miklós a XII. kerületben, Tóth Endre pedig a XXII. kerületben nyert – előzetesen kevésbé várt módon az olimpiaellenes párt frakciója erősödhet majd meg az új parlamenti patkó baloldalán. A várakozások szerint 11 fővel felálló Momentum-frakció a 16 fős DK-s képviselőcsoport mögött a baloldal második legerősebbje lehet. Kérdés, milyen eredményt értek volna el, ha nem csatlakoznak a baloldali összefogáshoz.
Országgyűlési választások és gyermekvédelmi népszavazás (Fotó: Mirkó István/Magyar Nemzet)