Hozzá képest Gyurcsány Ferenc és az LMP elegánsabban kritizálta Márki-Zay Pétert. A többi három párt eddig nem beszélt a történelmi kudarc okairól, de elképzelhető, hogy ők sem néznek szembe a felelősséggel
– mondta az elemző.
Erősek és gyengék
Hangsúlyozta, Márki-Zay mellett a Momentum esetében már látja a jeleit annak, hogy Gyurcsány Ferencre fognak ismét mutogatni, amivel tovább forgácsolják az egykori összefogást.
A Momentumnak nagyobb a mozgástere is, hiszen 11 képviselővel kerültek be az Országgyűlésbe, és a nemzetközi kapcsolataik is erősebbek, mint például a Jobbiknak
– vélekedett Nagy Ervin. Mint fogalmazott, az LMP nehéz helyzetben van, hiszen frakciót jelen állás szerint nem alakíthatnak, ugyanakkor ígéretet kaptak a DK részéről, hogy kisegítik őket. – Az LMP egyértelműen ki van szolgáltatva Gyurcsány Ferencnek, amennyiben ő nem tartja be az ígéretét, az LMP a megszűnés közelébe kerül. Mondhatjuk azt is, Gyurcsány zsarolói pozícióba jutva rövid pórázon tarthatja a pártot. Bár azt látom, hogy Ungár Péter azok közé tartozik, akik szeretnének Gyurcsány Ferenctől megszabadulni, Kanász-Nagy Máténál nincs jele annak, hogy önállósítani akarná pártját. Ez még pártszakadáshoz is vezethet – tette hozzá Nagy Ervin.
Az elemző kiemelte, a kudarc nem csupán Márki-Zay Péter felelőssége, hanem maga a konstrukció is hibás volt, és az összes pártvezető követett el olyan politikai hibákat, amelyek a vereséghez vezettek. – Ráadásul Jakab Péter és a Jobbik esetében ez nemcsak politikai hiba, hanem a választópolgárok szemében politikai bűn is volt, hogy összefogott az MSZP-vel és a Gyurcsány Ferenc vezette DK-val, amivel szemben egykor létrejöttek és megerősödtek – utalt a párt alapító nyilatkozatára Nagy Ervin, aki úgy fogalmazott, ez az összefogás egyértelműen oka annak, hogy a Jobbik a 2018-as 26 képviselő helyett most már csak mindössze kilenc mandátummal rendelkezik.
Jakab lemondást ígért
– Ráadásul Jakab Péter morálisan is megítélhető és elítélhető azáltal, hogy esze ágában sincs lemondani, dacára annak, hogy tavaly szeptemberben leszögezte, ha nem tudja elszámoltatni Orbán Viktort, lemond – mondta Nagy Ervin, utalva arra, amikor Jakab Pétert szabolcsi kampánykörútja során arról kérdezték, hogy akár közjegyző előtt is vállalja-e, hogy elszámoltatja Orbán Viktort.
– Én simán, hallod. Ha nekem nem sikerül, le is mondok. Én nem bohócnak jöttem ide – fogalmazott akkor a Jobbik elnöke.
Ehelyett most elődjét, Vona Gábort nevezte gyávának, amiért 2018-ban ígéretéhez híven lemondott pártelnöki posztjáról. – Vona Gáborra mutogat, aki komoly politikai teljesítményt ért el 2018-ban azzal, hogy a Jobbikot a legerősebb ellenzéki párttá tette, ám mivel ő többet várt, többet remélt, illetve tévesen ítélte meg az akkori politikai helyzetet, lemondott, ahogy ígérte. Nagyon úgy tűnik, hogy Jakab Péter sem a felelősséget, sem a következményeket nem akarja vállalni, sőt ki akar bújni egy olyan felelősség alól, amit neki is vállalnia kell – hangsúlyozta az elemző, kitérve arra is, hogy a Jobbik az elnöksége nagy részét is elfelejtheti.
– A vezetők közül mindössze ketten kerültek be a parlamentbe, ráadásul az új jobbikos képviselők alig ismert személyek. Lehet, hogy mindez nem véletlen, Jakab Péter így tudja túlélni ezt az időszakot. Mellőle minden belső kritikus politikus kilépett vagy kizárták, saját támogatóival vette magát körül a megválasztásakor. Most nem kizárt, hogy a bejutott személyek erős támogatói Jakabnak vagy olyan gyengék, akik nem tudják majd őt eltávolítani – magyarázta Nagy Ervin, aki szerint a pártelnöknek ez az egyetlen esélye maradt, mert a politikai szükségszerűség szerint buknia kellene.
Borítókép: Ellenzéki eredményvárón, a Műjégpályán (Havran Zoltán/Magyar Nemzet)