A baloldalhoz köthető kutatócégek magyarázkodnak és erőforrásfölényre hivatkoznak a jobboldal kapcsán, Deák Dániel azonban ezt gyenge magyarázkodásnak látja, hiszen a költések nyomon követése által látszik, hogy több száz millió forintot áldozott a baloldal a kampányra. A XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint aki hatalmon van, annak több lehetősége van, ez azonban nem magyar sajátosság, minden demokráciában így van.
A választási kampányban az ellenzéki plakátok azt sugallták, hogy tulajdonképpen minden intézkedés marad, csak Orbán megy, így az emberek fejében az volt, miért váltsuk le Orbánt, ha egyébként minden marad? – világított rá az elemző, hozzátéve:
nem volt mondanivaló a baloldalon.
Elmondta, csak a Századvég és a XXI. Század Intézet rengeteg könyvet adott ki az utóbbi években, a baloldalon tudományos munkákat, mélyenszántó gondolatokat, műhelymunkát nem láttunk.
Márki-Zay Péter személye ugyancsak taszító volt a baloldali szimpatizánsoknak, társadalmi megítélése hónapról hónapra zuhant – hangsúlyozta az elemző.
A választók sértegetése értelemszerűen nem vezetett célra, most pedig a Jobbikot teszik bűnbakká, a baloldal szerint a Jobbik szavazótáborának elvesztése okozta a baloldal számára lesújtó eredményt. Deák Dániel szerint azonban a több mint 800 ezer szavazó nem csupán a Jobbiktól vándorolt át, más ellenzéki pártok korábbi szavazói közül is sokan szavaztak a Fideszre.
Palócz André úgy vélte, a baloldal megpróbált amerikai mintára előválasztást csinálni, azonban be kell vallani, hogy nem sikerült egy erős miniszterelnöki karaktert felépíteni.
A Századvég Alapítvány vezető elemzője elmondta, amikor kitört a háború, a Fidesz nem tétovázott, határozott válasszal állt elő, amelynek lényege a békepártiság volt, hogy nem küldünk fegyvert és katonákat háborús térségbe. Márki-Zay azonban rögtön elkezdett magyarázkodni, így kialakult róla az a vélemény jobb- és baloldalon egyaránt, hogy ő bizony küldene katonákat Ukrajnába.
Az elemző a Gyurcsány-faktort is megemlítette, hiszen a Századvég mérése szerint 76 százaléknyian nyilatkoztak úgy, hogy látják Márki-Zay Péter mögött Gyurcsány irányítását.
Deák Dániel szerint a levélszavazatok nem fognak már érdemben változtatni az eredményeken, talán egy mandátumot kaphat az ellenzék egy billegő budapesti kerületben. Az elemző arról is beszélt, hogy míg októberben még egyenlően mérték a versenyt a kutatócégek, onnantól kezdve folyamatosan nyílt szét az olló a kormánypártok javára.
A vidéki eredmények kapcsán Palócz André rámutatott, a baloldal folyamatosan arra figyelt, hogy mit írnak róla, nem pedig a saját üzenetükre. – A vidéki szavazók megnyeréséhez nem elég a 444-gyel és a Telexszel cikkeket íratni – fogalmazott. Szavai szerint az egyéni képviselőt nem azért választják meg az emberek, hogy nagy ideológiai vitákat folytasson, hanem azért, hogy a körzetet képviselje, azonban ha a képviselő nincs ott a körzetben, nem is tudja, hogy milyen problémák állnak ott fenn.