– Az előttünk álló évtized a veszélyek korát hozza el számunkra – közölte napirend előtti felszólalásában Halász János. A Fidesz politikusa hozzátette: egyszerre lesz jelen járvány, népvándorlás, fegyveres konfliktus és energiaválság.
– Az április 3-i választáson a magyar emberek döntést hoztak arról, hogy a veszélyekkel szemben megvédjük Magyarországot – jelentette ki a képviselő. Mint mondta, a magyarok megüzenték, hogy hazánk maradjon ki a háborúból és ne fogadjon el olyan intézkedéseket, amelyek tönkretennék a magyar gazdaságot.
– A 2023-as költségvetéssel gondoskodunk a magyar emberek védelméről, és növekedési pályán tartjuk Magyarországot. Ennek érdekében hozzuk létre a rezsivédelmi és a honvédelmi alapot, amelyeknek a forrásait az extraprofit-különadók fogják biztosítani
– húzta alá Halász János. Kiemelte: a háborús helyzetben az infláció, valamint az emelkedő kamatok igazságtalan extraprofithoz juttatnak számos nagyvállalatot és bankot.
– Azoktól, akik a háborús helyzetben haszonra tesznek szert, elvárjuk, hogy segítsék a magyar embereket és járuljanak hozzá az ország védelmi költségeihez
– jegyezte meg a Fidesz képviselője. Szerinte a háborús helyzet árát nem fizethetik meg a magyar családok, a nagy cégeknek pedig többet kell vállalniuk a közös teherből, mint szoktak.
Halász János emlékeztetett, hogy egyes légitársaságok felháborító módon támadják az extraprofitadót. – A nagy cégek nem először csinálják azt, hogy a Magyarországon szerzett profit utáni adót ráterhelik az ügyfelekre – hangoztatta a képviselő, majd üdvözölte, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter fogyasztóvédelmi eljárást kezdeményezett az ügyben.
– A baloldal mindig csak megsarcolta a magyarokat, és most sem állnak az emberek, valamint a rezsicsökekntés mellé, hanem a bankokat és a multikat védik
– fejtette ki Halász János.
Fónagy János, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára a válaszában kijelentette: a kormány megvédi a munkahelyeket, a családokat, a nyugdíjakat, valamint a mindezt megalapozó rezsicsökkentést.
– A rendkívüli körülmények azt idézték elő, hogy vannak olyan szektorok, amelyek nyeresége az energiaválság, valamint a háborús helyzet miatt jelentősen megugrott, miközben ezek a cégek semmilyen többletteljesítményt nem vállaltak – fogalmazott Fónagy. Jelezte: a kormány szándéka, hogy a gazdaság növekedésének a veszélyeztetése nélkül azokat az ágazatokat adóztassák meg, ahol extraprofit keletkezett.
Borítókép: Halász János (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)