Bár a DK rendszeresen, visszatérően támadja az alapvető élelmiszereknek a Fidesz által bevezetett árstopját, néhány éve még a Gyurcsány-párt is hasonló elképzelést szorgalmazott. – Rögzítse a kormány az alapvető élelmiszerek árát a veszélyhelyzet idejére! – követelte 2020 márciusában Barkóczi Balázs, a Demokratikus Koalíció szóvivője. Ironikus, hogy Barkóczi akkor részben azzal indokolta ezt az elképzelést, hogy „élelmes kereskedők minden szégyenérzet nélkül” emelték az élelmiszerek árát.
Miután azonban a kormánypártok idén januárban a tavaly októberi fogyasztói árakat határozták meg felső plafonnak 11 alapvető termék esetében, a DK gyorsan véleményt váltott, és már nem a fogyasztóknak nyújtott segítség, hanem a gazdák vélt sérelmei szempontjából tekintettek a kérdésre.
Benedek Szilveszter, a DK agrárkabinetének vezetője az általa csirke far-hát akciónak titulált intézkedésről idén januárban már azt hangoztatta, hogy az „nemcsak megalázó, de a magyar gazdákat is veszélybe sodorja”. – Ezzel csak azt érik el, hogy a magyar gazdák és családjaik tönkremennek, mert az olcsó, de silány minőségű külföldi termékekkel nem tudják felvenni a versenyt – tette hozzá. Megjegyzendő, hogy az EU szabadpiacos működéséből következően mindig is voltak forgalomban a többi között olcsóbb és alacsonyabb minőségű termékek. Ugyancsak januárban Varga Zoltán DK-s országgyűlési képviselő pedig azt kifogásolta – a Fidesz melletti kötelező kampánynak nevezve –, hogy az üzleteknek a bejáratuknál található felirattal tájékoztatniuk kellett a vásárlókat a kedvezményes árakról. Kérdés, mit értett az alatt, hogy „nagy hiba lenne, ha az embereknek kizárólag ez alapján kellene dönteniük”, hiszen a felirat pusztán az árstop tényét közölte, ami megkönnyítette a vásárlóknak, hogy a pénztárcájukat kímélve válogassák össze a beszerzendőket.