Már hét időközi választást is kiírtak idén nyárra budapesti kerületekben. Az időzítést egyfelől az országgyűlési választásokon mandátumot nyert önkormányzati képviselők helyi politikából való távozása, sajnálatos halála, másfelől a járványügyi veszélyhelyzet lejárta magyarázza. Még legalább három további időközi választás is kiírásra kerül majd a fővárosban, így összesen nagyjából tíz helyen mérheti magát össze a Fidesz és a baloldal az önkormányzati ciklus félidejében.
A baloldali elemzések is kitértek arra, hogy 2018 és 2022 között Budapesten is tudott erősödni a Fidesz–KDNP, most az önkormányzatokban is újabb pozíciókat nyerhetnek a kormánypártok a 2019-ben elbukott kerületekben. A nyári időközi választásokon várhatóan alacsony lesz a részvétel, ez pedig a Fidesznek kedvezhet, hiszen a kormánypártok szavazói a kutatások alapján elkötelezettebbek, és könnyebben is mobilizálhatóak mint a baloldal támogatói.
Különösen nagy tétje van a VIII. kerületben kiírt időközi önkormányzati képviselői választásnak.
Józsefváros 5. számú egyéni választókerületében 2019-ben a baloldal közös jelöltje Balogh Lajos hét szavazattal múlta felül a fideszes Gondos Juditot.
2020 novemberében azonban a frissen megválasztott önkormányzati képviselő koronavírus-fertőzés következtében elhunyt. A járványhelyzet miatti veszélyhelyzet idején nem lehetett időközi választásokat tartani, így a szükséges voksolást két hét múlva, június 26-án tartják. A Fidesz–KDNP jelöltje most is Gondos Judit lesz, míg a baloldal Pityó Lászlót indítja. Nem egyértelmű azonban, hogy a teljes baloldali összefogás támogatja-e Pityó Lászlót, hiszen öt baloldali képviselő a héten jelentette be, hogy külön képviselőcsoportot alakítanak. Az információt Pikó András polgármester tette közzé, az erről szóló levélben egyelőre csak képviselőcsoportként határozzák meg magukat, de ezzel párhuzamosan frakcióvezetőt is kijelöltek a renitens képviselők. Szerettük volna megkérdezni őket, hogy frakcióként kívánnak-e működni a jövőben, illetve, hogy mi az oka, hogy az időközi választások előtt döntöttek a kiszakadásról, de nem válaszoltak kérdéseinkre.
A Magyar Nemzet információi szerint a frakcióalapítás oka az volt, hogy Pikó András polgármester nem engedett teret a kerületi pártpolitizálásnak, amiből elegük lett az MSZP-s képviselőknek.
Annyi bizonyos, hogy a négy MSZP-s és egy DK-s képviselő távozásával Pikóék frakciója hatfősre zsugorodott, ezzel épp akkora lett, mint a Fidesz–KDNP frakciója. Így aki az időközi választásokon győz, annak relatív többsége lesz a józsefvárosi képviselő-testületben.
Hasonlóan szorult helyzetbe kerülhet az I. kerület balliberális polgármestere is. Pár hete megírtuk, hogy V. Naszályi Mártával saját emberei is szembefordultak, amikor a II. kerületi, magánkézben lévő Átrium Színház támogatására akart több mint 30 millió forintot fordítani a kerületiek pénzéből. A Magyar Nemzetnek a Fidesz helyi önkormányzati képviselője elmondta: amennyiben a hamarosan kiírandó időközi választást megnyernék, ebben a kérdésben összeállhat egy olyan koalíció, ami megakadályozza, hogy Budavár ekkora összeggel támogassa a magánszínházat. Gulyás Gergely Kristóf arról is beszélt, hogy az Átrium egyébként érzékenyítő előadásokat tartana a kerületi középiskolásoknak, ami számukra alapból problémákat vet fel, az összeg nagysága azonban a helyi exjobbikos képviselőknek is sok volt.
Lapunk információi szerint a Gelencsér Ferenc momentumos alpolgármester parlamentbe való távozása miatt kiírandó választást szeptemberre fogják kitűzni. Amennyiben a Fidesz jelöltje nyeri, úgy V. Naszályit 8:7 arányban könnyen sarokba tudja szorítani a testület.
Borítókép: Pikó András, a VIII. kerület polgármestere (Fotó: Mirkó István /Magyar Nemzet)