– A pedagógusok bére nettó 160 ezer forint, ebből 120 elmegy a rezsire abban a 17 négyzetméteres szuterénban, ahol élnek – magyarázta Dúró Dóra napirend előtti felszólalásában. A Mi Hazánk képviselője egy a magyar internetet korábban letaroló írásból idézett, amelyről utóbb kiderült, hogy egy újságíró agyszüleménye volt, aki így próbálta érzékeltetni a magyar tanárok helyzetét.
Dúró Dóra szerint a magyar pedagógusok öregek is, a tanárok több mint fele 50 év feletti.
A Mi Hazánk azt javasolja, hogy a diplomások átlagbérének szintjére emeljék a pedagógusok fizetését. – Ezt még az elmúlt 30 évben soha nem sikerült meglépni – állította Dúró Dóra.
A Mi Hazánk képviselője emlékeztetett: A Fidesz korábban megígérte, hogy a minimálbérhez köti a tanári béreket, majd amikor ezt ki kellett volna fizetni, módosítottak a vállalásukon.
Dúró Dóra ezek után azt kérdezte a kormánytól: Miért hagyják, hogy Brüsszelben döntsenek a magyar oktatás jövőjéről? A képviselő szerint a szülőknek sem mindegy, milyen állapotban állnak ki a gyerekek elé a pedagógusok, ezért azt kérte a kormánytól,
ne bízzák a fizetésemelésük ügyét brüsszeli bürokratákra.
Rétvári Bence válaszában rámutatott: A párbeszéd, a tárgyalások folynak, az elmúlt héten a két nagy szakszervezet (PDSZ, PSZ) vezetőivel tárgyalt Maruzsa Zoltán oktatási államtitkár.
Ma pedig a Nemzeti Pedagóguskar elnökét fogadta hivatalában Pintér Sándor miniszter.
– Volt, aki szakmai, volt, aki politikai alapon, de mindenki tárgyalt – árulta el válaszában a miniszterhelyettes.
Rétvári elmondta: A Fidesz is azt szeretné, hogy minél jobb legyen az oktatás. – Minél sikeresebbek a diákjaik, annál több fizetést kaphassanak a tanárok – vázolta a kormányzati szándékot.
Az EU-s forrásokról elmondta, hogy az ugyanúgy magyar pénz, a magyar emberek munkájáért jár. – Elfogadhatatlan, hogy Brüsszel próbál vele rendelkezni – szögezte le a miniszterhelyettes, aki azt is megerősítette, hogy
ezeknek a forrásoknak a jelentős részét a pedagógusok béremelésére fogják költeni.
Rétvári Bence válaszában elmondta, hogy Brüsszel hozzáállása nagyjából olyan, mintha a bankunk előírná, hogy csak megadott bankkártyával juthatunk hozzá a pénzünkhöz.
Mintha a piros, fehér, zöld kártya nem működne, csak szivárványos bankkártyával lehetne hozzáférni a pénzünkhöz
– szemléltette a helyzetet a miniszterhelyettes.
A baloldali politikusoktól azt kérte, hogy ne azért dolgozzanak, hogy a forrásokat minél tovább visszatartsák, mert ezzel az egész országnak ártanak.
– Volt 50 százalékos béremelés. Az első béremelés, amit a jobboldali kormány elindított, a pedagógus-béremelés volt, a koronavírus alatt 10+10 százalékos emelés volt, és idén januárban is volt béremelés
– emlékeztetett Rétvári Bence válaszában.
Rétvári Bence miniszterhelyettes és Pintér Sándor belügyminiszter. Fotó: MTI/Kovács Attila