Érvénytelen lett a természetvédelmi népszavazás Tatán, amellyel azt szerették volna megakadályozni, hogy az Avalon-csoport szállodát építhessen az Öreg-tó partján.
A referendum érvénytelenségéről Szalay Ildikó, a Stop Avalon alapítója nyilatkozott a 24.hu-nak, aki elmondta: sikerült több mint nyolcezer tatait mozgósítaniuk, azonban ez kevésnek bizonyult a beruházás megakadályozásához.
A három kérdésben rendezett helyi népszavazáson azt szerették volna elérni, hogy az önkormányzat ne köthessen településfejlesztési szerződést a tatai Öreg-tó természetvédelmi területén létesülő beruházáshoz kapcsolódóan.
Korábban lapunk ismertette: a Hell Energy érdekeltségébe tartozó Avalon-csoport 2020 májusában jelentette be, hogy 120 szobás, ötcsillagos szállodát építene 15 milliárd forintból a saját tulajdonában lévő telken, az Öreg-tó partján.
Az Origó egy korábbi cikkében rámutatott arra, hogy a beruházók szerint a városnak százmillió forintos adóbevételt hozhat a létesítmény, emellett 80-100 fő alkalmazására nyújt lehetőséget. A tervek ellen nagyszabású lakossági tiltakozás bontakozott ki, a beruházás megakadályozása érdekében Stop Avalon Tata néven alakult civil mozgalom, amely több tüntetést szervezett, majd csaknem hétezer aláírást gyűjtött össze a népszavazás kiírásáért.
A referendum szavazólapján három téma szerepelt:
– az önkormányzat ne köthessen településfejlesztési szerződést a tatai Öreg-tó természetvédelmi területén létesülő beruházáshoz kapcsolódóan, megőrizve ezzel a terület természeti és épített értékeit;
– megtiltanák, hogy a szomszédos telekre út épüljön, illetve a meglévőt kiszélesítsék;
– azt szeretnék elérni, hogy az istállóra és a lovaspályára vonatkozó településképi rendelet és helyi építési szabályzat a 2020. február 28-án hatályos állapotában maradjon.
Az Avalon Center Kft. képviselői július 19-én tartottak sajtótájékoztatót, ahol kiemelték: a Magyarország legnagyobb magánturisztikai beruházását jelentő tatai hotelberuházással a cég a természetes és épített környezet maximális megőrzése mellett magas turisztikai értéket és hosszú távú fejlesztést szeretne létrehozni, továbbá az ügyvezető tételesen cáfolta a koncepcióterv szintjén lévő beruházás kapcsán megjelent vádakat.
– Minden épületnek megvolt a maga ellenzéke anno, a tatai gimnázium épülete ellen is tüntettek, de mégis az a jó döntés született, hogy megépült, és ma a város büszkesége és egyik ikonikus épülete. Látjuk az ellenzőket, de látjuk a támogatók nagy tömegét is – idézte az Origó Tóth Róbertet, a cég egyik képviselőjét.