Idén nyáron már csaknem kilencszáz turnusban, több mint húszezren indulhattak el gyalogosan, kenuval vagy biciklivel vándortáborozni, hogy képzett tanárok és túrakísérők segítségével megismerjék az ország kulturális értékeit és legszebb útvonalait diákok és pedagógusok egyaránt.
Az Aktív Magyarországért Felelős Kormánybiztosi Iroda által 2017-ben létrehozott Vándortábor program célja az aktív kikapcsolódás biztosításán túl, hogy az iskolás gyerekek a nyári szünidő alatt a természetben megtanulják elkerülni a túlfogyasztást és felfedezzék az ökológiai lábnyom minimalizálásának fontosságát.
Az egyhetes kenus, gyalogos vagy kerékpáros kirándulások alkalmával a gyerekek kiépített útvonalakon, szervezett keretek között ismerkedhetnek meg a környezettudatosság fontosságával.
Az év legzöldebb hete
– A mai gyerekek éppen úgy rá tudnak csatlakozni a természetben szervezett programokra, mint a korábbi generációk – állapította meg Kovács Boldizsár, az Országos Erdei Egyesület munkatársa és az Erdei vándortáborprogram projektfelelőse, akitől lapunk megtudta, hogy idén már tizenkét varázslatos útvonalon indulhattak el a gyerekek táborozni.
Elárulta, hogy a telefon az első napokban ugyan még előkerül, de a vándortáborozó diákok hamar otthon érzik magukat az erdőben.
– Mi úgy hívjuk az erdei vándortábort, hogy az év legzöldebb hete. Nagyon figyelünk rá, hogy a szervezés és az üzemeltetés minél fenntarthatóbban, minél természetközelibb módon valósuljon meg, a programok alatt pedig az iskolások végig környezettudatos üzenetekkel találkoznak – fogalmazott a program koordinátora.
Kovács Boldizsár hangsúlyozta: az egyhetes táborozás alatti fő célkitűzésük, hogy minél kisebb legyen a táborozók ökológiai lábnyoma. Elárulta, hogy a program zömmel nomád, sátras táborhelyeken, erdei környezetben zajlik, így még közelebb kerülnek a gyerekek a természethez. Példaként azt az útvonalat említette, ahol a gyerekek az első nap felülnek a pálházi kisvasútra, berobognak a Zemplén szívébe, és a táborozás végéig nem térnek vissza a civilizációba. A projektfelelős kifejtette, hogy a természetközeliség ellenére a legtöbb telepített sátortábor közelében van valamilyen kiépített infrastruktúra, a táborozók ellátása érdekében.
Arról is mesélt Kovács Boldizsár, hogy a programkínálatba gyakran beépülnek ismeretterjesztő elemek is: az Erdei vándortáborprogramot az Országos Erdészeti Egyesület koordinálja, minden egyes útvonalat az állami erdőgazdasággal közösen alakítanak ki, az üzemeltetésben pedig az állami erdőgazdaság munkatársai segítenek. – Az erdőpedagógusaiknak pedig az ismeretátadásban van fontos szerepe – ismertette.
Képzett pedagógusok
A Vándortáborprogram fontos eleme a Testnevelési Egyetemmel közös akkreditált pedagógus-továbbképzés, melynek köszönhetően már nagyjából 1500 pedagógus elvégezte a gyalogos vándortábor-vezető képzést. – A tanárok egynapos elméleti képzésen, majd terepen, egy erdei iskolában vagy turistaházban töltött hétvégén sajátítják el az erdei pedagógiai módszereket, tájékozódást és a túravezetést – számolt be a képzésről Kovács Boldizsár, hozzátéve: semmilyen érdekesség mellett nem mennek el. – Ilyen például a Pannon Csillagda a Bakonyban vagy a Zselici Csillagpark – mesélt a gyerekek kedvelt programjairól a projektfelelős.
Kovács Boldizsár lapunknak elárulta: kis lépésekben, de folyamatosan tervezik az útvonalak kiterjesztését, bővítését is, monitorozzák az igényeket.
– Ezek a programok kiválóan alkalmasak arra, hogy a gyerekek megismerjék Magyarország természeti kincseit: bővül a honismeretünk, erősödik a hazaszeretetünk, így akik évről évre visszatérnek a vándortáborba, büszkévé válnak a nemzeti identitásukra is – hangsúlyozta.
Csapatkohézió a vízen
– A vándortáborok közül a legkényelmesebb és a legbiztonságosabb a vízitúra – ismertette véleményét a nem mindennapos vízi kalandokról Pajor Tibor, a Vízi vándortábor főszervezője.
Beszédes, hogy a Magyar Kajak-Kenu Szövetséggel közösen szervezett tábor túráira idén a meghirdetett helyek kilencven százaléka három napon belül betelt.
Az egyhetes, államilag támogatott táborokon a vízitúrázás iránt érdeklődő gyerekek a Szigetközt, a Dunakanyart, a Felső-Tiszát, a Bodrogot, Körösöket és a Tisza-tavat bejáró kenus túraútvonalakon nemcsak az evezést, de a vízi közlekedés szabályait és a kimondottan a vízitúrákra alkalmazható elsősegélynyújtó ismereteket is elsajátíthatják.
– A pedagógusoknak is meg kell ismerkedniük a vízi közlekedés szabályaival, de megtanulják a vízből mentést és az újraélesztést is – ismertette Pajor Tibor szervező a részleteket. Elárulta: ha nagyobb létszámú csoport érkezik, akkor a hajózási szabályzatnak megfelelően egy kísérő motorcsónak is jelen van.
Beszámolt arról is, hogy már nyolc önálló vízi vándorútvonaluk van, és két vegyes szakasz is: az egyik a Körösöknél, ami kerékpáros és vízi is egyben, a másik ilyen útvonal pedig a Murán, Dél-Zalában található, ahol gyalogtúrával kapcsolódik össze az evezés.
– A Dunakanyar környékére szervezett túrákon a gyerekek felmennek a Rám-szakadékba vagy a Prédikálószékre, egy másik napon pedig megnézik Szentendre belvárosát: minél több szárazföldi programot iktatunk be, annál jobban élvezik a túrát– beszélt a tapasztalatairól a főszervező.