Újra kiderült, hogy az időközi önkormányzati választásokra nincsenek hatással sem a kata változtatásai, sem pedig az annak nyomán elindult utcai megmozdulások – fejtette ki a Magyar Nemzetnek Pálfalvi Milán, a Nézőpont Intézet elemzője. Mint mondta, előbbit a Nézőpont Intézet korábbi kutatása is kimutatta, amely szerint a Fidesz–KDNP 54 százalékon áll.
A gáz és áram esetében bevezetett lakossági piaci árral kapcsolatban hasonlóképpen arra következtethetünk, hogy az nincs befolyással a pártpreferenciákra – tette hozzá.
Az elemző szerint ezt támasztja alá, hogy a most vasárnap lezajlott helyhatósági megmérettetésen a Fidesz–KDNP jelöltje, Krieger Krisztina nyert az ellenzéki pártok által támogatott Kapitány Alexandrával szemben Budafokon, a XXII. kerületi időközi egyéni választókerületi képviselőválasztáson. Nem csoda, hiszen az ötgyermekes édesanya, háromszoros nagymama már több mint húsz éve képviseli a budafok-tétényiek érdekét, szemben az ellenzék helyben is kevésbé ismert jelöltjével – jelezte.
Ezzel a győzelemmel egy korábban baloldali mandátumot sikerült megszereznie a jobboldalnak – hívta fel a figyelmet Pálfalvi, hozzátéve, hogy az arányok is beszédesek. Míg az egyik oldalon két párt szövetsége elég volt az abszolút többség megszerzéséhez, addig a másikon hat politikai formáció maradt alul a küzdelemben. A Fidesz–KDNP-vel ugyanis a Momentum–DK–MSZP–Párbeszéd–LMP–Jobbik-pártszövetség állt szemben – mutatott rá az elemző.
Pálfalvi Milán hangsúlyozta, az eredmény stratégiai üzenete, hogy inkább sikeres egy valódi egység, mint egy annak mondott, sokpárti összefogás, igazi egység nélkül.
Ezt a választási eredményt éppen Budapesten sikerült elérni, ahol korábban, az országgyűlési választáson csak a XVII. kerületben nyert jobboldali jelölt, Dunai Mónika, a Fidesz–KDNP támogatásával – húzta alá az elemző. Vagyis ez az időközi választás is zárójelbe teszi azt a trendet, ami 2019-ben Karácsony Gergelyt főpolgármesteri székbe repítette Tarlós Istvánnal szemben – fogalmazott Pálfalvi.