A vád szerint Czeglédy és üzlettársai módszeresen, éveken keresztül trükköztek a közteherfizetéssel, amivel így összesen 6,3 milliárd forintot meghaladó összegű adót csaltak el 2011–2017 között. A döntően diákmunkaerő-közvetítésével foglalkozó Human Operator Zrt. igazgatósági elnöke, Czeglédy Csaba egy olyan háromszintű számlázási láncot épített ki, amelynek legalsó szintjén a ténylegesen tevékenységet nem végző iskolaszövetkezetek, középső szintjén Czeglédyék anyacégének leányvállalatai, csúcsán pedig az anyavállalat, vagyis a Human Operator Zrt. állt. Czeglédyhez a vád szerint a számlázási lánc végén úgy jutott vissza a pénz, hogy az iskolaszövetkezeteket vezető strómanok, de még a közbeékelt munkaszervező cég vezetői is vidéki bankfiókokból, bankautomatákból vették fel rendszeresen a készpénzt, amit a Human Operator szombathelyi irodájába vittek. Az ügyben jelenleg is tart a bírósági eljárás a Kecskeméti Törvényszéken.
Altus-botrány: pénzügyi bűncselekményt is elkövethettek Dobrevék
A baloldal botránykrónikájának következő fejezete szintén szorosan kapcsolódik Gyurcsányékhoz. Gazdasági és pénzügyi szabálytalanságok, illetve bűncselekmény gyanúja is felvetődött az elmúlt években a Gyurcsány Ferenc feleségének érdekeltségébe tartozó Altus Portfólió Kft. tevékenysége nyomán. Először 2018-ban, majd a múlt évben ismét 15 millió forintos bírságot szabott ki a Magyar Nemzeti Bank jogosulatlan pénzügyi tevékenység miatt Dobrev Kláráék cégére.
A büntetések oka az volt, hogy négy alkalommal kötött kölcsönszerződést az Altus Portfólió Kft. a Czeglédy Csaba érdekeltségébe tartozó Humán Operátor Zrt.-vel, közel négyszázmillió forint értékben.
A kölcsönügyletek miatt a BRFK már 2018 októberében nyomozást indított, amelyhez hozzákapcsolták Budai Gyula fideszes parlamenti képviselő feljelentését a tartozás fedezete elvonásának bűntette miatt, amiben a rendőrség tavaly februárban külön nyomozást rendelt el. Ennek előzménye az volt, hogy a Dobrev Klára által vezetett Altus a 35 millió forint kölcsön összegét nem a Humán Operátor Zrt.-nek utalta el, hanem annak a 100 százalékos tulajdonában álló Humán Operátor Service Kft. bankszámlájára. Ennek az lehetett az értelme, hogy 2017 januárjában már végrehajtási eljárás folyt a Humán Operátor Zrt. ellen, február 21-én zárolták a cég valamennyi pénzforgalmi számláját.
Miután az Altustól európai uniós források juthattak Czeglédy cégéhez, ezért 2021 februárjában Budai Gyula az Európai Csalás Elleni Hivatalhoz (OLAF) fordult, hogy vizsgálják ki a gyanús kölcsönszerződéseket.
Strómanszerződéssel leplezte a vagyonát a Gyurcsány-fióka
A sok helyen csak Gyurcsány-fiókának hívott Mártha Imre, a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. vezérigazgatója körül is akadnak érdekes ügyek. Idén februárban például nyilvánosságra került egy opciós szerződés. A megállapodás, amelyet a sajtó strómanszerződésként emlegetett, 2016 márciusában jött létre Mártha és egy titokzatos ügyvéd között.
A dokumentum öt évre biztosít vételi jogot Márthának a Lázár Houses nevű cég 26 százalékos tulajdonrészének megvásárlására.
Pontosabban visszavásárlására, hiszen a cégtörténet alapján az ügyvéd korábban éppen Mártha Imrétől, illetve közvetlen családtagjától vásárolta a milliárdos vagyont érő üzletrészt. A szerződés a cégrész árát 1,69 millió forintban határozta meg, miközben a Lázár Houses legutóbbi mérlegadatai szerint a cég forgóeszközeinek összértéke nyolcszázmillió forint, a vagyonkezelő vállalkozás tulajdonában lévő ingatlanbirodalom valódi értéke pedig ennek a sokszorosa lehet – írta Budai Gyula a Nemzeti Nyomozó Irodának címzett beadványában. A Lázár Houses tulajdonában van – mintegy harminc másik ingatlan mellett – a kétmilliárd forintra becsült Prisztás-villa is, ahol Mártha Imre lakik. Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda indított eljárást.
Uniós milliárdok Cseh Katalinéknak
Az Európai Parlamentben folyamatosan a hazai korrupcióról és jogállamisági problémákról szónokló momentumos Cseh Katalin családi vállalkozásához köthető cégháló gyanús körülmények között nyert el több milliárd forintot uniós pályázatokon, ezért jelenleg is büntetőeljárás zajlik. A Pannónia Nyomda Kft. – amelynek az EP-képviselő 2016 és 2018 között ügyvezető igazgatója volt – az egyik főszereplője a nyomdabotrány néven elhíresült ügynek.
A hatóságok gyanúja szerint és a nyilvános adatok alapján arra lehet következtetni, hogy a Cseh Katalinhoz és üzlettársaihoz köthető cégháló tagjai működésüket összehangolva pályáztak uniós pénzekre és gyanús körülmények között nyertek el 4,8 milliárd forintot.
A vállalkozások szisztematikusan együttműködve, a székhelyeikkel, fióktelepeikkel trükközve maximalizálhatták a profitot. A költségvetési csalás miatt zajló eljárásban az adóhatóság nyomozói azt valószínűsítették, hogy a cégháló tagjai tíz pályázaton teljesen, vagy legalább részben ugyanazzal a fejlesztéssel vettek részt. Az ügyben a Nemzeti Adó- és Vámhivatalon kívül a Gazdasági Versenyhivatal, a Közbeszerzési Hatóság és az Európai Csalás Elleni Hivatal is vizsgálódik.
A Momentum politikusának családi érdekeltsége kapcsán a legfrissebb fejlemény, amiről a Mediawork -Hírcentruma adott hírt, hogy a bíróság jogerősen is helybenhagyta a Közbeszerzési Hatóság korábbi döntését, amivel négymillió forintra büntette Cseh Katalin családi nyomdacégét, a Pannónia Nyomda Kft-t. A hatóság azért rótt ki bírságot, mert kiderült, hogy egy közbeszerzés során a megrendelővel együtt szabálytalanul módosítottak a szerződésen.
Drogpénzekből is finanszírozhatták Szabó Tímea kampányát
Az Anonymus néven elhíresült álarcos alak – aki korábban Cseh Katalinék uniós pályázatairól, vagy éppen a Városháza eladását előkészítő megbeszélésekről közölt leleplező felvételeket – a baloldal III. kerületi képviselőjelöltjének, Szabó Tímeának a kampányáról is pikáns információkat osztott meg a nyilvánossággal. Ezek alapján Budai Gyula fideszes képviselő kábítószer-kereskedelem és pénzmosás bűntettének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a Nemzeti Nyomozó Irodánál, mert szerinte a felvételen elhangzottak megalapozzák annak gyanúját, hogy a Párbeszéd korábbi társelnökének, jelenlegi frakcióvezető-helyettesének kampányát kábítószer értékesítéséből származó pénzből finanszírozták.
A hangfelvételen ugyanis Fischer László ügyvéd – Kiss László óbudai DK-s polgármester feleségének üzlettársa – arról beszélget egy ismeretlen személlyel, hogy Szabó Tímeának a választási kampánya hatalmas összegeket emészt fel.
Ezt követően arról esik szó, hogy a kábítószer Spanyolországba érkezik, az értékesítést követően pedig Marbelláról kellene alkalmanként 300-400 millió forintot Magyarországra hozni, amelyből Szabó Tímea választási kampányát finanszíroznák. A hangfelvételen arra is több utalás van, hogy milyen módszerrel kell a pénzt Magyarországra hozni az erre vonatkozó jogszabályok kijátszásával. Budai Gyula feljelentése nyomán kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt indított nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda.