A szakorvos kiemelte:
a méhnyakrák sejtjeiben több mint kilencven százalékban jelen van a HPV DNS-e, de a vírus nemcsak a méhnyakban okoz rosszindulatú elváltozásokat, hanem képes a szájnyálkahártyában, a gégében, a garatban és a férfiaknál a nemi szerv hámján, valamint az anogenitális régióban is eltéréseket okozni.
Ahogy az NNK is fogalmazott a felhívásában: a védőoltási program célja a HPV-vírus okozta daganatos megbetegedések és halálesetek számának csökkentése.
A HPV egy nagyon gyakori, az emberi bőrt és nyálkahártyát megtámadó vírus, amellyel az emberek túlnyomó többsége, hetven–kilencven százaléka megfertőződik az élete során
– mondta el Benkovics Júlia. Hozzátette: a vírusnak több mint kétszáz fajtáját ismerik, amelyek közt vannak magas és alacsony kockázatú, vagyis nem rákkeltő és rákkeltő típusok.
– Az, hogy a HPV-vírus a méhnyakrák kialakulásában szerepet játszik, ma már evidencia – szögezte le a szakorvos.
A védőoltás a HPV hét olyan típusa ellen ad védettséget, amelyek a leggyakrabban okozhatnak daganatos megbetegedést, továbbá két olyan típus ellen is védelmet nyújt, amelyek a nemi szervi szemölcsök kialakulásáért felelősek. A HPV okozta megbetegedésekkel szemben a szexuális élet megkezdése előtt beadott oltás a leghatékonyabb
– derül ki az NNK felhívásából.
A szülész-nőgyógyász az oltások fejlesztéséről is beszélt: mint mondta, a bennük szereplő HPV-törzseket hosszú kutatások után választották ki aszerint, hogy milyen eséllyel fordulnak elő a méhnyakrákokban. A szakorvos úgy fogalmazott, hogy a védekezésnek két pillére van: az egyik az oltás, ugyanis azzal megelőzzük a fertőződést, a másik pedig az, ha rendszeresen szűrésre járunk, és ellenőrizzük, hogy történt-e már fertőződés, valamint hogy ez okozott-e bajt szöveti szinten.
A szakember arra is kitért: kutatások bizonyítják, hogy a szexuális magatartás nem változik meg azoknál a fiataloknál, akik védettek a HPV védőoltás által.
Nagy eredménynek nevezte továbbá, hogy két éve már fiúk is megkaphatják az oltást Magyarországon, hozzátéve: a fiúk oltása nemcsak a nyájimmunitás elérésére és a rák kialakulásának megelőzésére szolgál, de arra is, hogy megvédjük fiainkat az egyre gyakoribb szájüregi, gége- és garatdaganatoktól.
Benkovics Júlia hangsúlyozta, hogy nagyon szigorú szabályoknak megfelelően vizsgálják az oltás nyújtotta immunitást: jelenlegi tudásuk szerint nem kell ismételni, hiszen, mint mondta, a még 2006-ban beoltott fiatalok körében is erős az immunitás.