Részt vett az Európai Űrjogi és Politikai Nyári Egyetemen Bartóki-Gönczy Balázs, aki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának tagja, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) tanszékvezető docense, az NKE Világűrjog és -politika Kutatóintézetének a vezetője. Először kapott meghívást magyar oktató az idén Portugáliában tartott eseményre, ami annak is köszönhető, hogy az Európai Űrjogi Központ Magyarországon kijelölt tagszervezete az NKE, ezen belül pedig a szakember nevével fémjelzett kutatóintézet.
A tanszékvezetőnek két témája volt, amelyek közül az egyik a műholdas médiatartalom-terjesztés jogi kérdéseit taglalta, a másik előadásban az európai és az amerikai kibervédelmi politikáról értekezett a világűrbe helyezett rendszerek vonatkozásában. Bejelentette, hogy az NKE nyerte el az Európai Űrjogi Központ nagy presztízsű, immár harminc éve megrendezett nyári egyetemének rendezési jogát 2023-ra, ami azért rendkívüli jelentőségű, mert a térségben egyetem még nem kapott ilyen lehetőséget. Arról számolt be, hogy a legnevesebb professzorokon kívül 55 kiemelkedő teljesítményt nyújtó külföldi hallgató is hazánkba fog látogatni 2023. augusztus 20–31-e között.
A gazdaság artériája
A docens lapunknak elmondta: amikor a világűr jogi és politikai szempontjairól beszélünk, akkor elsősorban onnan nézünk a Föld felé, mert számos olyan rendszer állt már pályára bolygónk körül, amelyek a földi életet támogatják.
Ezek között működnek távközlési és földmegfigyelési műholdak, utóbbiak felvételeit a hírszerzés és a mezőgazdaság is hasznosítja, nem is beszélve a navigációs műholdakról.
Hangsúlyozta, ha a világűrbe helyezett összes műhold megszüntetné a tevékenységét, a gazdaság egyik artériája záródna el. Ezeket adottságnak vesszük, és bele sem gondolunk, hogy itt, a világűrben végzett emberi tevékenységekről van szó, amelyeknek természetszerűen van jogi hátterük. Mint rámutatott: a jog olyan kérdésekkel is foglalkozik, hogy miként bocsátanak fel egy rakétát, hogyan kaphat engedélyt az általa szállított műhold, illetve ez milyen frekvenciát és pályapozíciót fog használni, vagy mi a teendő, ha netán ütközési pályára kerül két mesterséges égitest. Jelenleg mintegy 4900 műhold kering a Föld körül, azonban ez a szám megsokszorozódik a következő években, ami a balesetek kockázatát sokszorosára növeli.