Nagy István, Simon védője szerint ha novemberben végül sikerül ismételten meghallgatni a könyvszakértőt, lezárulhat a bizonyítási eljárás, és elhangozhatnak a perbeszédek. A védő decemberre várja az első fokú ítéletet.
Az előzményekhez tartozik, hogy Simon Gábor végzetét tulajdonképpen a politikai kalandornak, néhai Welsz Tamásnak köszönheti. Welsz végórái 2014-ben, az MSZP akkori elnökhelyettese, Simon Gábor lebukásával kezdődtek. A politikust különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással gyanúsították, majd később vádolták meg, mert adózatlan százmilliókat találtak hozzá köthető külföldi bankszámlákon. Welszet is gyanúsítottként hallgatták ki, miután a nyomozók birtokába jutott egy hamisított bissau-guineai útlevél Derdák Gábor névre kitöltve a politikus adataival (a Derdák Simon édesanyjának vezetékneve). A kalandor a halála napján teherautónyi iratot adott át a nyomozóknak, majd az őt szállító rendőrautóban állítólag halálos mérget vett be.
Simon pedig 2016-tól bíróságra jár.
Azt azonban ma sem tudjuk, hogy honnan származnak a vádbeli százmilliók. Nem lehet tudni, hogy kinek a pénzét kezelte Simon Gábor, az MSZP egykori elnökhelyettese.
A párt pénzéről éppúgy beszéltek még az MSZP berkeiben is, mint az egyik pártvezetőről, akié a Simon osztrák és svájci bankszámláin talált 267 millió forintnyi euró, illetve svájci frank lehetett.
A törvényszék minden igyekezete ellenére, főleg banktitok miatt nem sikerült megállapítani, kié a pénz, Simon pedig, a maga szempontjából nézve bölcsen, hallgat annak eredetéről.
A vádirat lényege szerint Simon rövid idő alatt 267 millió forint bevételt szerzett, amely után nem fizetett személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást, ezzel 128 millió forint vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek. A vádhatóság letöltendő börtönbüntetés kiszabását indítványozta a volt politikusra, akit hamis magánokirat nyolcrendbeli felhasználásának vétségével, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással is vádolnak. A hamis magánokirat felhasználása alatt azt kell érteni, hogy a 2008 és 2012 közötti vagyonnyilatkozataiban, illetve adóbevallásaiban jövedelemként csak az országgyűlési képviselői, illetve államtitkári tisztségéért kapott bevételeket tüntette fel. A közokirat-hamisítás felbujtása pedig a hamis bissau-guineai útlevél miatt szerepel a vádiratban. Ez utóbbiban már jogerősen elítélték a tettestársat, aki Simonra terhelő vallomást tett.
Simon egyébként a költségvetésnek okozott vádbeli kárt megtérítette, befizette azt az Államkincstárba, így büntetése akár korlátlanul enyhíthető.
Borítókép: Simon Gábor és védője (Fotó: Teknős Miklós)