Dicsőséges ez a nap és méltó ez a helyszín
– fogalmazott az 1956-os forradalom és szabadságharc emléknapja alkalmából Zalaegerszegen mondott ünnepi beszédében Orbán Viktor. A miniszterelnök kiemelte: a zalaiak sokat szenvedtek a kommunisták uralma alatt, de kitartottak, amíg lehetett. Az egerszegiek 1956-ban egy percet sem késlekedtek az utcára vonulni és utolsóként tették le a fegyvert decemberben. Amikor pedig elérkezett az idő, az első adandó alkalommal revansot vettek – húzta alá a kormányfő.
Az itteni emberek minden megtanultak és semmit sem felejtettek, elsők között mondtak ítéletet a kommunisták ellen, és az ő példájukat követte az egész ország.
Alig kellett pár hónap és a kommunistát hatalma teljesen összetört – húzta alá.
Orbán Viktor a baloldali támadásokra reagálva, akik szerint nem helyénvaló Zalaegerszegen ünnepelni, megjegyezte:
a baloldalon nem értik, hogy Budapest nem egyenlő az országgal és hogy 1956 nem egy város, hanem az egész ország, az egész nemzet forradalma volt.
Mindszenty bíboros ’56-ban is mutatta az utat
Deák Ferenc mutatta meg nekünk, hogyan lehet a nemzet ügyét hosszú évtizedek kitartó munkájával előre vinni – hívta fel a figyelmet a kormányfő. Mint részletezte, a '48-as szabadságharcban, majd azt azt követő ellenállásban is ő volt az, aki az első adandó alkalommal támadásra fordította az addigi passzív rezisztenciát, és ő tette le a modern Magyarország legsikeresebb korszakának közjogi alapjait. Mint mondta, ez a vidék adta a hazának egy másik bölcsét is. Itt Zalagerszegen szolgált Mindszenty József bíboros, aki egyike a nemzet ügyét zászlajára tűző nagy magyar egyházi embereknek.
Hozzátette, az egyházi világ legnagyobbjai nem csak a hit dolgaiban jelentenek igazodási pontot. Példaként említette az első kalocsai érsekünket, aki nélkül talán nem is jött volna létre a Szent Istváni magyar állam. – Ezek az emberek – mondta – útmutatással, tetteikkel, életükben és halálukban is Mária országát szolgálták. Prófétaként vezették a magyar német, és gyakran a politikai vezetők helyett is vezették országukat. Mindszenty József ilyen volt. Nem akármilyen vezetőnk volt ő – hangsúlyozta a kormányfő, emlékeztetve, hogy a bíboros ’56-ban is mutatta a magyaroknak az utat, amit soha nem fogjuk elfelejteni.
Akkor is kiállt hazánk szabadságáért, amikor nyilasok törtek rá, és akkor is, amikor a kommunisták letartóztatták, megkínozták és fogságba vetették.
– A magyarok tudták, a forradalom közepén is szükségük van lelki támaszra. Ezért szabadították ki Mindszentyt a kommunisták börtönéből – mondta. Hozzátette, ő nevezte először nevén a gyermeket. Nem felkelésről, hanem szabadságharcról beszélt. Jól látta az eseményeket, és tudta mit kell tennünk.