A Kontra cikksorozatának második részében feleleveníti a rendszerváltás előtti időszak egyik legnagyobb hatalommal bíró családjának történetét, akiknek sikerült átmenteniük mind a gazdasági, mind a politikai befolyásukból a rendszerváltás utáni időszakra. A cikksorozat második része Dobrev Klárával foglalkozik.
Dobrev Klára a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen és az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerzett diplomát. Négy nyelven (angol, bolgár, német, orosz) beszél – olvasható a Kontra cikksorozatának legújabb részében.
Anyjához hasonlóan Klára is a kiváltságos, baloldali család védelmét, illetve anyagi és politikai biztonságát élvezte. A rendszerváltást követően azonban néhány évig úgy tűnt, hogy nem tudják átmenteni az óriási hatalmukat a Kádár-rendszer utánra. De a kommunista kapcsolatrendszer, befolyás nem múlt el nyomtalanul. És ahogy a korábbi cikkében a beszámolt a Kontra, éppen kapóra jött a törtető Gyurcsány Ferenc.
Az Apró Piroskáról készült, az Index által jegyzett cikksorozatban így írtak a fiatal Kláráról:
Klárát egy diákkori ismerőse szerint mindig is magas pozícióra szánták, már középiskolában is azt mondták a háta mögött, hogy legalább miniszterfeleség lesz belőle. »Nagyon komolyan vette magát. Eljárt ugyan bulizni, de a hányás és csikkek között is kiskosztümben foglalt helyet«.
Az 1994-es budapesti önkormányzati választásokon Baráth Etele főpolgármester-jelölt személyi titkára lett. 1995-től a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkárságán Draskovics Tibor titkárságvezetője is volt.
Ebben az időszakban ismerkedett meg az akkor privatizációs tanácsadásból, ügyeskedésből élő, korábbi KISZ-es vezér Gyurcsány Ferenccel, ahogy a volt miniszterelnök Friderikusz Sándornak elmesélte. A beszámolóból az is kiderült, hogy éppen Balatonőszödön, a pártüdülőben találkozott először a pár.
A fiatalok között hamar kialakult az összhang.
A képet árnyalja kissé, hogy Debreczeni József könyvéből azt is tudni lehet, hogy Gyurcsány olyan szélsebesen szabadult meg korábbi – már második – feleségétől, Bodnár Edinától, hogy a nő az idegösszeomlás szélére került. Így ír erről a korábban már emlegetett Index-cikksorozat harmadik része:
„Piroskának fontos volt, hogy aki bekerült a nagy családba, azokról mindig gondoskodjon. Ez így volt a munkahelyen is, de a magánéletben is. Amikor Gyurcsány előző felesége összeomlott a válás után, akkor például állást szereztek neki Baja Ferenc mellett. (Baja akkor környezetvédelmi miniszter volt.)” (Bodnár Edinát nagyon megviselte a válás, erről Debreczeni József így ír Az új miniszterelnök című könyvében: „Edinát nagyon megdöbbenti a nem várt fordulat, és csak nagyon lassan, hosszú évek alatt tudja feldolgozni a történteket.”)
Üzlet és politika
A fiatalok nemcsak a politikában, de a gazdaságban is erősítették egymást.
Dobrev Klára Gyurcsány botrányos cégében, a Fittelina Kft.-ben 1995. 07. 15 és 2002. 10. 31. között tulajdonosként szerepelt.
Egy korábbi Origó-cikk felidézi a cég körüli visszaélésgyanús ügyletet. A történet lényege, hogy Gyurcsányné átengedte az Apró-villa hasznosításának jogát a Fittelina Kft.-nek – amelynek tulajdonosai és tisztviselői ők maguk voltak –, és így 159 négyzetméteres lakásának a bérbeadási jogát is. Ezt a jogot 16 millió forint értéken tartották nyilván a cégben egészen 2000-ig.
Ez alapján évi 2,6 millió forintot költségként írhattak le a vállalkozás bevételeivel szemben, így minden évben több millió forinttal tudták csökkenteni a befizetendő társasági adót. Bérlők hiányában azonban feltételezhető, hogy a saját cégükkel kötött megállapodás színlelt szerződés volt, ami az adófizetési kötelezettség különböző mértékű elkerülését szolgálhatta.
Ugyanebben az évben került sor a Mosonmagyaróvári Timföldgyár zűrös privatizálására, amelynek köszönhetően egy olyan óriási értékhez jutott a család, ami aztán évtizedekig stabil anyagi hátteret biztosított a nyugodt politikai építkezéshez.
Miközben Apró Piroska hathatós közbenjárásával anyagilag stabilizálta magát a család, addig Gyurcsány és neje visszatért a politikába is.
A 2002-es országgyűlési választási kampányban aktivizálták igazán magukat, amikor Dobrev Klára az édesanyja révén Medgyessy Péter kampányfőnöke lett. Ekkor már férjével, Gyurcsány Ferenccel együtt erősítették az MSZP kampányát.
Fontos tény, hogy ugyanebben a kampánycsapatban ismerkedtek meg aztán Gyurcsány későbbi kabinetfőnökével Gál J. Zoltánnal és még sok más későbbi MSZP-s kormánytaggal.
Erről az időszakról így ír a korábban emlegetett Index-cikk:
Az MSZP ügyeit ismerő forrásaink biztosak benne, hogy az ifjú házaspár Piroska hátszele nélkül nehezen kerülhetett volna be a csapatba. Medgyessy győzelme után Klára az EU-pénzeket kezelő Nemzeti Fejlesztési Hivatalnál kapott vezető pozíciót, Ferenc pedig először miniszterelnöki tanácsadó, majd ifjúsági és sportminiszter lett.
A kormányváltás után Dobrev a Miniszterelnöki Hivatal Nemzeti Fejlesztési Terv és EU Támogatások Hivatalának elnökhelyettese lett. 2004 augusztusában, férje miniszterelnökké választásakor erről a posztjáról lemondott, azonban addig is végigasszisztált egy durva botrányt.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.