Az alacsonyszintű rétegfelhőzet, illetve a köd fokozatosan feloszlik. Eközben azonban nyugat felől tovább terjeszkedik, vastagszik a frontfelhőzet, amely az ország egyre nagyobb részét borítja be – írja a Met.hu.
Rövid (elsősorban szűrt) napos időszakok inkább csak az ország keleti harmadán fordulhatnak elő. Északnyugat, nyugat felől csapadékzóna érkezik, amely napközben lassan kelet felé helyeződik, késő délutánra, estére várhatóan a Duna–Tisza közéig jut el. Miközben keleten addig kicsi a csapadék esélye, a Nyugat-Dunántúlon kiadós mennyiség is hullhat.
A délkeleti, keleti, majd késő délutántól a Dunántúlon északnyugatira forduló szelet élénk, helyenként erős lökések kísérik.
A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 20 Celsius-fok között valószínű, a tartósan csapadékos tájakon lesznek az alacsonyabb, míg délkeleten a magasabb értékek.
Késő estére többnyire 9 és 15 Celsius-fok közé hűlhet a levegő.
Napközben egy hullámzó front éri el hazánk térségét, melynek hatására az északnyugati megyékben a napi csapadékösszeg meghaladhatja a 20 mm-t. (Az intenzívebb csapadékgócokat a nyugati megyékben délután néhol villámlás kísérheti.)
Orvosmeteorológia
Erős hidegfronthatás terheli szervezetünket. Az arra érzékenyeknél hidegfronti hatásra jellemző tünetek jelentkezhetnek: feszültebbek, idegesebbek lehetnek, romolhat a koncentrációképességük, ami a balesetveszélyt is fokozza – írja a Köpönyeg.
A megfigyelések szerint ilyenkor a görcsös panaszok fokozódnak, egyre erősödő, görcsös fejfájás alakulhat ki. Az epileptiform rosszullétek gyakorisága is megnőhet és a krónikus betegségek tünetei, ízületi fájdalmak is felerősödhetnek.
A párás, ködös idő a krónikus légúti betegeknek sem kedvez, panaszaik és tüneteik felerősödhetnek. A nedves, párás időben könnyebben terjednek a cseppfertőzéssel fertőző vírusok, ezért nő meg ilyenkor a légúti megbetegedések száma. Különösen fontos a fertőzések elleni védekezés, a fokozott higiénia.
Borítókép: Stég Balatonfenyves közelében 2019. november 22-én (Fotó: MTI/Varga György)