A napokban megjelent, Ellenforradalomból népfelkelés – Dokumentumok Pozsgay Imre irathagyatékából című hiánypótló kötetről Nyári Gábor, a Retörki ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a személyes és családtörténeten túl tartalmazza a politikus iratainak feldolgozását is. A könyv egy sorozat első darabja – tette hozzá.
Pozsgay Csilla édesapja életútjáról elmondta, hogy félparaszti családba született, már a gimnáziumban elkezdett politizálni, az egyetemen pedig orosz nyelvet, történelmet és filozófiát tanult, első generációs értelmiségi volt.
Politikai tevékenységét Budapesten folytatta, ahol először egy folyóirat főszerkesztője volt, majd miniszterhelyettes, később kulturális, végül művelődési miniszter lett, így számos művésszel és tudóssal ismerkedett meg – részletezte.
Pozsgay Csilla kiemelte: édesapja menesztése után élesztette fel a Hazafias Népfront eszméjét, és ez az 1956-tal kapcsolatos nézeteit is befolyásolta. 1989 január végén ezért nyilvánította népfelkelésnek az addig ellenforradalomnak nevezett 1956-os eseményeket, amivel megingatta az addigi hatalom alapjait kimondva, hogy egy történelmi hazugságra épül
– fogalmazott. Visszaemlékezett, hogy nem lehetett megjósolni, a fegyveres testületek hogyan reagálnak majd erre. Kijelentette: Pozsgay Imrének is köszönhető a hivatalos paradigmaváltás és a békés átmenet.
Jónás Róbert szerkesztő kifejtette: 1956 története jól dokumentált, utóéletével viszont keveset foglalkoznak, akkor is inkább a rendszerváltás történetébe ágyazva. Pozsgay Imréről úgy fogalmazott: a Hazafias Népfrontban betöltött szerepe mutatja, hogy milyen hiteles volt mint reformer.
Rámutatott: a politikus pártban képvisel személyes meggyőződése, nemcsak saját ismereteiből, hanem a népiekkel kiépített kapcsolatrendszeréből is táplálkozott. Emlékeztetett a lakiteleki találkozókra, ahol Pozsgay vállalta a konfrontációt a párton belül, és ami miatt el is marasztalták.
Kitért Kádár azon meggyőződésére, amely szerint Pozsgay nem volt a pártba való, mert tudta, hogy milyen nagy ellenzéki hátországa van. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy átfogó reformprogrammal senki nem rendelkezett a rendszerváltáskor.