– Európa és vele Magyarország is a veszélyek korát éli. Ez az évtized egy világjárvánnyal kezdődött, majd egy háborúval folytatódott – közölte Zsigó Róbert a parlamentben. A Fidesz frakcióvezető-helyettese a napirend előtti felszólalásában jelezte, hogy a magyar álláspont világos:
elítéljük az orosz támadást, kiállunk Ukrajna területi integritása mellett és a béketárgyalások mielőbbi megkezdését sürgetjük.
Továbbá hangsúlyozta, hogy hazánk minden támogatást megad a háború elől menekülőknek. Emellett leszögezte, hogy Magyarországnak a háborúból ki kell maradnia.
– Ezért sem küldünk fegyvereket és magyar katonákat Ukrajna területére
– tette hozzá. A képviselő kitért rá: fontos, hogy a NATO se sodródjon bele a háborúba. Szerinte a védelmi szövetségnek is mindent meg kell tennie azért, hogy béke legyen.
– A helyzet törékeny, hiszen a múlt héten Lengyelországban csapódott be egy Ukrajnából indított légvédelmi rakéta, ami két lengyel állampolgár életét követelte – emlékeztetett Zsigó Róbert, aki szerint ez is azt jelzi, hogy háború esetén minden szomszédos ország veszélyben van. A Fidesz képviselője kitért arra, hogy a NATO-tagok közötti jó kapcsolat bizonyítéka, hogy a szövetség szolidarítást vállalt Lengyelországgal és mindent megtett az incidens tisztázásáért.
– Egyes magyar baloldali nyilatkozatokban nyoma sem volt a higgadtságnak – hívta fel a figyelmet. Ismertette, hogy Gyöngyösi Márton, a Jobbik elnöke és Cseh Katalin, a Momentum európai parlamenti képviselője is azonnal felelősöket keresett. – Egy ilyen veszélyes világpolitikai helyzetben súlyos felelőtlenség vakon vádaskodni és indulatból nyilatkozni – húzta alá Zsigó Róbert. Véleménye szerint hiába ígérték Brüsszelben, hogy a szankciós politika elvezet a békéhez, mivel ma nem látni, hogy mikor érhet véget a háború.
– Most ott tartunk, hogy az Európai Unió teremtené elő a hadban álló Ukrajna gazdaságának a finanszírozását. Ez egy veszélyes folyamat
– hangoztatta.
– Az ellenzéki pártok megpróbálják úgy beállítani a helyzetet, mintha csak Magyarország nézne szembe nehézségekkel – válaszolta Dömötör Csaba. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a háború és a szankciók gazdasági hatásairól elmondta: változtatni kell, mert ami zajlik, az valamilyen formában a világ minden más térségének jobb, mint Európának.
Borítókép: Zsigó Róbert (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)