Az önkormányzatok önállóan nem képesek megoldani ezt a problémát. Nekik nincsen menhelyük vagy olyan helyük, ahol a kutyákat el tudnák helyezni. Ugyanakkor a fővárosban sincs olyan menhely, amelynek lennének szabad férőhelyei, hogy azokat a kutyákat el tudják helyezni, amelyeket a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) visszaad két hét után
– reagált a Metropolban a Vigyél Haza Alapítvány vezetője a Fővárosi Közgyűlés azon döntésére, hogy ezentúl nem viselik gondját a fővárosi gyepmesteri telep állatainak, a kóbor kutyákat 15 nap után átadják a kerületeknek, amivel megoldhatatlan feladat elé állítják a kerületi önkormányzatokat, de a civil szervezeteket is. Óvári András információi szerint körülbelül ezer eb kerül a főváros gyepmesteri telepére évente, és a feladathoz rendelt költségvetés becslése szerint évi több száz millió forint. Az alapítvány vezetője úgy látja, hogy a forráshiányos és megfelelő intézményi háttérrel nem rendelkező kerületi önkormányzatok Pest környéki, vidéki gyepmesteri telepekkel próbálnak majd megállapodni, és így a kutyák nem biztos, hogy ideális környezetbe kerülnek. Problémaként fogalmazta meg azt is, hogy ráadásul csak két hétig keresheti a gazda az Illatos úton az elveszett kutyáját, és az új eljárás alapján nem biztos, hogy a harmadik hét után követhető lesz az, hogy hova kerül az elkóborolt eb.
A Városháza takarékoskodásra hivatkozva adná át a gyepmesteri feladatokat január 1-jétől, de eddig igen bizonytalannak tűnik a döntés gyakorlati kivitelezése.
Évek óta szorgalmazzuk, hogy váljon szét a gyepmesteri és a menhely funkció, illetve hogy legyen a budapestieknek egy – akár független, nem a város kezelésében lévő – menhelye, ahová 15 nap után a kutyák átkerülhetnek, ahol lehet őket szocializálni, nevelni, gondoskodni róluk, és akár önkéntesek is segíthetnek az örökbefogadásnál. Az Illatos úton 94 férőhely van változatlanul, sok-sok éve, a területen terjeszkedni nem tudnak. Zöldterület nincs, a kutyákat nem lehet kiengedni
– hívta fel a figyelmet Óvári András, aki emlékeztetett: alapítványuk hatástanulmányt is készített, amit megküldtek az illetékeseknek, de eddig nem történt semmi azon kívül, hogy a 2019 őszén, a főpolgármesteri kampányban mentett kutyákkal fotózkodtak fővárosi politikusok, például Karácsony Gergely is, aki a gyepmesteri feladat és a menhelyi ellátás szakszerű szétválasztását ígérte.