Csütörtökön fejeződik be a brüsszeli szankciókról és azok hatásairól szóló nemzeti konzultáció kitöltési időszaka, az íveket eddig a napig lehet papíralapon, illetve elektronikus formában eljuttatni a kormánynak, ezután pedig megkezdődik az eredmények kiértékelése.
A határidő eredetileg december 9-én, vagyis múlt hét pénteken járt volna le, azonban a hét közepén Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő bejelentette, hogy a nagy érdeklődésre való tekintettel meghosszabbítják a kitöltés határidejét. Továbbá jelezte, hogy naponta több tízezren küldik vissza a konzultációs lapokat, és sokan vannak még, akik élni szeretnének a kitöltés lehetőségével.
A tizenkettedik konzultáció hét, főként energiabiztonsági jellegű kérdést tartalmaz, de szó esik a turizmust ért szankciós károkról és az élelmiszer-biztonság témaköréről is, a kitöltők száma pedig a legutóbbi adatok szerint meghaladta az egymilliót is.
A kormánypárti politikusok az utóbbi hetekben az országjárásaikon hangoztatták, hogy Brüsszel hazudott, mivel a szankciós döntések többet ártanak Magyarországnak és a többi tagállamnak, mint Oroszországnak. Orbán Viktor miniszterelnök pedig nemrég arról beszélt a Kossuth rádióban, hogy a kilencedik szankciós csomag után lesz tizedik és tizenegyedik, így folyamatosan küzdeni kell alapvető értékeink megvédéséért, ezért is kérték az embereket, hogy a nemzeti konzultáción erősítsék meg a magyar álláspontot.
Eközben a hazai baloldal a konzultációt már a bejelentése óta támadja, és rendre bizonyítják, hogy a magyar emberek helyett Brüsszel, valamint az EU-s szankciók pártján állnak. Korábban Karácsony Gergely főpolgármester úgy nyilatkozott, hogy örül a szankcióknak, a Momentum kampányt indított, hogy összegyűjtsék a konzultációs íveket, hogy abból gyújtóst készítsenek, mivel szerintük ezzel lehet kihozni a legtöbbet a nemzeti konzultációból, amit hazugnak és demagógnak tituláltak. Márki-Zay Péter, az Amerikából milliárdokkal támogatott Mindenki Magyarországa Mozgalom elnöke „ellenkonzultációt” hirdetett, ám sem erről, sem a Momentum akciójáról nem hallani az elmúlt hetekben, így azt sem, hogy hányan vettek azokban részt. A legnagyobb baloldali párt, a Demokratikus Koalíció is azt hangoztatja, hogy nem a brüsszeli szankciók felelősek a megélhetési válságért, a konzultációt pedig hazugságnak nevezték. Jakab Péter, a Jobbik bukott exelnöke pedig úgy fogalmazott, hogy „ha jön a Fidesz nemzeti konzultációja, tűzre vele!”.
Emlékezetes, hogy a kormány válsághelyzet idején rendre az emberekhez fordul, hogy kikérje a véleményüket, hiszen az elmúlt években már számos alkalommal élt a kabinet a nemzeti konzultáció intézményével. Ez az egyeztetési forma lehetővé teszi, hogy az állampolgárok két választás között, különleges helyzetekben nyilvánítsanak véleményt arról, hogy milyen irányba lépjen a kormány egyes stratégiai kérdésekben.
Borítókép: Nemzeti konzultáció a brüsszeli szankciókról, illusztráció (Fotó: Karnok Csaba / Délmagyarország)