– Az egyházi tankönyvek a vallásszabadság megvalósulásának egy fejezetét jelentik – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Szent Imre-tankönyvcsalád ünnepélyes tankönyvbemutatóján Budapesten. Azt is hangsúlyozta, hogy ezt a szabadságot nem az állam, hanem a Jóisten adta, mert az állam ezt csak felismeri és elismeri.
– A magyar állam teljességében ismeri el az emberi jogokat, a vallásszabadságot, valamint az egyházi iskolák létjogosultságát, ennek a szabadságnak a megvalósulásaként pedig az egyházi tankönyveket. Az állampolgári jogegyenlőség alapján az állam ezeknek a financiális részéhez hasonlóan járul hozzá, mint az állami kiadású tankönyvekhez
– jelentette ki.
Az egyházi közfeladatot átvállaló intézmények helyzetéről szólva elmondta: az egyházat nem azért alapították, hogy a mindenkori állam közfeladat-ellátásának a hiányosságait pótolja. Mivel az egyház küldetése az üdvösség szolgálata, az ember minden vonatkozású szolgálatára küldte az Úr Jézus az egyházat, és ebből következik a különböző közfeladatok átvállalása, kezdve az egészségügyi feladatoktól a szociális ellátásokon át az oktatás és a tudomány területéig. Amikor az egyház a küldetését teljesíti, az a közfeladat átvállalása – mutatott rá.
Kiemelte, az állampolgári jogegyenlőség alapján pontosan ugyanúgy finanszírozza az egyházi közfeladatot átvállaló intézményeket, mint a hasonló feladatot ellátó államiakat. – Ha az állam nem ezt tenné, akkor az állampolgárok között is különbséget tenne
– fejtette ki a miniszterelnök-helyettes. Mint fogalmazott, az állampolgárok döntik el, hogy egyházi vagy állami intézményt kívánnak-e igénybe venni.