– Levélben fordultunk az Európai Parlament elnökéhez, Roberta Metsolához és az EP-frakciók vezetőihez, amelyben a brüsszeli korrupció miatt megrendült közbizalom és a nagyobb átláthatóság megteremtése érdekében a magyar vagyonnyilatkozati rendszer átvételét javasoljuk az EP-ben – írta pénteki Facebook-bejegyzésében Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője.
A képviselő bejegyzésben közölte a levelet is, amelyben felhívták az említett tisztviselők figyelmét arra, hogy az Európai Parlament súlyos korrupciós botrányba keveredett, s mindez megrengette az intézmény egyébként is leromlott hitelességét és jóvátehetetlen károkat okozott az egész uniós intézményrendszer megítélésében.
Konkrét javaslatok
Deutsch Tamás szerint a közbizalom helyreállítása érdekében azonnali, határozott intézkedésekre van szükség.
Ennek érdekében konkrét javaslatot is tettek.
A levélben felidézték, hogy az elmúlt években a Magyarországgal szembeni politikai támadások egyik visszatérő eleme volt a magyar Országgyűlés vagyonnyilatkozati rendszerének kárhoztatása. A vádaskodások során a képviselői vagyonnyilatkozati rendszert az Európai Bizottság, az Európai Parlament és a Tanács is egybehangzóan a jogállamiság egyik legalapvetőbb pilléreként határozta meg. A jogállamiságinak nevezett kifogások valójában a tényektől és a valóságtól elrugaszkodott, ideológiailag motivált politikai támadások voltak.
Változtatni kellett
A magyar Országgyűlés az együttműködés jegyében és a viták mielőbbi lezárása érdekében 2022 nyarán a vagyonnyilatkozati rendszerét módosította az Európai Parlament által alkalmazott rendszer szó szerinti átvételével. Az Európai Bizottság 2022 őszén az európai parlamenti szabályozással mindenben megegyező új magyar vagyonnyilatkozati rendszert megdöbbentő módon elfogadhatatlannak minősítette, és előírta a korábbi vagyonnyilatkozati rendszer szerinti szabályozás elfogadását. A magyar Országgyűlés ezért haladéktalanul visszatért az eredeti, sokkal szigorúbb magyar rendszerhez.