– A mai naptól újra lehet jelentkezni a Kőrösi Csoma Sándor-program (KCSP) déli félteke országait érintő pályázatra – jelentette be budapesti sajtótájékoztatóján hétfőn délelőtt Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára.
Potápi Árpád János emlékeztetett, a program 2013-ban indult. A déli féltekére utoljára 2019-ben hirdettek meg pályázatot, a világjárvány miatt azonban nem tudtak újabb ösztöndíjakat kihirdetni. Eddig összesen 710 ösztöndíjas segítette a diaszpórában élő magyar közösségek munkáját. Több mint 190 fogadószervezet kapott segítséget, köztük cserkészcsapatok, hétvégi magyar iskolák, és egyházi szervezetek is. Identitásmegőrzés, erősítés szempontjából dolgoztak az ösztöndíjasok a déli félteke országaiban. – Nem csak a magyar szervezetek kaptak sokat a pályázóktól.
Az a 710 ösztöndíjas, aki részt vett a programban, egy életre megfertőződött nemzetpolitikával, hazaszeretettel, nemzeti érzésekkel.
– Ez óriási dolog egy olyan világban, amely finoman fogalmazva nem a nemzeti érzések erősítését célozza – mondta az államtitkár.
Új országgal bővült a Kőrösi Csoma Sándor-program
Potápi Árpád János elmondta, az utóbbi időben jelentős változásokon ment keresztül a program. A diaszpóraszervezetek kérésére a déli féltekére vonatkozó pályázatot 2019 óta az északi féltekétől eltérő időpontban – a tanévhez igazítva –, külön hirdetik meg, és a kiutazást is ehhez igazítják. Azt mutatták a tapasztalatok, hogy a program szempontjából jobb az az időszak, amikor a gyermekek iskolába járnak – mutatott rá.
Az államtitkár bejelentette, új országgal bővült a déli féltekéről szóló pályázat, ez az ország pedig Kolumbia.
A KCSP déli félteke országait érintő pályázatra jelentkezők így a következő helyszíneken tevékenykedhetnek: Latin-Amerika (Argentína, Brazília, Chile, Paraguay, Uruguay, Venezuela és Kolumbia), Ausztrália, Új-Zéland és Dél-afrikai köztársaság.
Pályázati feltételek, korábbi eredmények
– Újra életet tudtunk lehelni az adott közösségek szervezeti életébe. Sok helyen bevezettünk a magyar nyelvoktatást, hagyományőrzést, néptáncoktatást. Magyar házak jöttek létre, épültek az elmúlt tíz évben.
Kiemelném a Trianon századik évfordulójára szervezett események sorozatát. Az ösztöndíjasok megszervezték a dél-amerikai néptáncfesztivált, számos diaszpórában élő magyar ember állampolgárságának megszerzését, visszaszerzését segítették, emellett több közösségnél indítottak hírlapokat, segédanyagot készítettek a magyar iskolákban – mondta az államtitkár. Potápi Árpád János tájékoztatott:
a jelentkezésüket tematikus feladatkörök szerint nyújthatják be a pályázók.
Ezek a következők lehetnek: cserkésztevékenység, hagyományőrzés, oktatói és nevelői munka, közösségi, sport, média és kulturális tevékenység ellátása. A pályázóktól kizárólag a tematikus feladatköröknek megfelelő szakmai ajánlásokat fogadnak el. A pályázat benyújtásának határideje 2023 február 15.
A programról részletesen ITT tájékozódhatnak.
Borítókép: argentin pillanatkép az ottani, szórványban élő magyarokról (Fotó: Zsonda Márk)