„Baranyi Krisztina ismét elárulta a ferencvárosiakat” – írta a közleményében a ferencvárosi Fidesz. Azt írták: hiába magyarázkodik Baranyi Krisztina, a valóság az, hogy a tavalyi év végén nem szavazta meg a rezsivédelmi alappal kapcsolatos előterjesztésüket, polgármesteri kötelességének elmulasztása miatt pedig közel négyszázmillió forint támogatástól esett el a kerület. A polgármester gyávaságból csak zárt ülésen merte tárgyalni az ellene indított fegyelmi eljárást.
„Baranyi maga is tudja, hogy felelős azért, hogy százmillióktól esett el Ferencváros. Kizárta a nyilvánosságot, mert fél vállalni a következményeket” – áll a közleményben. Gyurákovics Andrea frakcióvezető a Magyar Nemzetnek a zárt ülésen történtekről elmondta: Baranyi áldozati pózba helyezkedett.
– Baranyi Krisztina csak akkor hajlandó tárgyalni a kormánnyal, ha zsarolási pozícióban van. Egy tiszta helyzetben – mint a rezsikompenzáció kérése volt –, nem állt érdekében adatot szolgáltatni. Ahogy kirobbant a botrány, október helyett januárban megküldte a kormánynak a hivatal által még ősszel elkészített táblázatot – mondta lapunknak Gyurákovics Andrea fideszes frakcióvezető. A ferencvárosi képviselő hozzátette: Baranyi a zárt ülésen azzal állt elő, hogyha most nem kompenzálja a kerületet a kormány, akkor kivérezteti Ferencvárost. Ismételten áldozati pózba és zsarolási helyzetbe helyezte magát a polgármester. A zárt ülésen a baloldali képviselők is elismerték, hogy a polgármester megkárosította a kerületet, majd érthetetlen módon nem szavazták meg a vizsgálóbizottság felállítását.
– Teljesen világossá vált, hogy a baloldalon következmények nélkül lehet kárt okozni a kerületnek, a pártérdek mindent felülír – mondta el lapunknak a kormánypárti frakcióvezető.
Mint megtudtuk: Szaniszló Sándor, a XVIII. kerület DK-s polgármestere még napirendre sem vette az előterjesztést, ezáltal bezárta az összes kaput, hogy őt felelősségre tudják vonni a szándékosan elszalasztott, több száz milliós kormányzati segítség miatt.
Óbudán napirendre vették az előterjesztést, amelyben fegyelmi eljárást kezdeményeztek Kiss László polgármesterrel szemben, amelyre azért volt szükség, mert hétszázmillió forinttól fosztotta meg az óbudaiakat és a kerület költségvetését.
– Kiss László polgármester az eljárásról való döntést először zárt ülésre vitte, majd a Momentum frakcióvezetőjének, Szkaliczki Tündének a javaslatára a baloldali képviselők levették a napirendről a fegyelmi eljárás megindítását – közölte a kormánypárt. Hozzátették: az óbudai Momentum kétszínűségét a felelősségre vonás kérdésében jól mutatja, hogy képviselőik ismét Gyurcsány Ferenc helyi embere mögé álltak be, pedig a pártjuk elnöke, Gelencsér Ferenc még máshogy látta a történteket.
A Magyar Nemzet is beszámolt a Momentum elnökének a DK-s polgármestereket bíráló szavairól: „Egy megválasztott képviselőnek mindenkit képviselnie kell, függetlenül attól, hogy az illető hova szavaz. Ez a munkája. Ez a kötelessége. Egy kerületi polgármester elsődleges feladata a kerület lakosságának képviselete. Úgy tűnik, hogy Budapest polgármesterei közül ezt sajnos nem mindenki gondolja így.”
Újbudán is napirendre került a fegyelmi eljárás kérdése, de a baloldali pártok úgy döntöttek: nem hajlandók elősegíteni, hogy felelősségre vonják László Imre DK-s polgármestert. A XV. kerületet vezető Cserdiné Németh Angéla (DK) is felvette a napirendi pontok közé, de Újpalotán majd csak a február 9-i testületi ülésen derül ki, hogy vállalja-e a felelősséget vagy sem a Gyurcsány-párti polgármester.
Mint írtuk: fegyelmi eljárást kezdeményezett hat fővárosi kerület fideszes frakcióvezetője a városrészek polgármestere ellen, mert nem egyeztetettek a kormánnyal a rezsitámogatásról, ezzel pedig kárt okoztak a kerületüknek. Öt Gyurcsány-párti polgármester és egy független városvezető volt érintett. A Demokratikus Koalíció által támogatott polgármesterek a pártközpont utasítására nem mentek el a kormánnyal folytatott tárgyalásra, ahol átlagban félmilliárd forintos támogatásról hoztak döntést.
Borítókép: Baranyi Krisztina (Fotó: Havran Zoltán)