– Az eltörlés kultúrája és a woke nagy veszélyt jelentenek a szólásszabadságra – jelentette ki Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója a Matthias Corvinus Collegium nemzetközi konferenciáján, amelyet a publikálás jövőjéről tartottak. Hozzátette,
a neomarxista progresszivizmus őrülete nyomást próbál gyakorolni politikailag motivált vitákra és megpróbálja eltörölni a politikai megközelítéseket a médiában, ha a konzervatív értelmezésről van szó.
Úgy vélekedett, ennek nagy része Brüsszelből jön. Most, amikor kiderült, hogy a konzervatív erők képesek a demokratikus eszközökkel hatalmat nyerni, akkor a demokráciát populizmusnak címkézik és próbálják korlátozni az emberek hangját. Az internet eredetileg a szólásszabadságot hirdette, amit a web 2.0 és a közösségi média eredeti célja is volt, de kiderült, hogy ez nem hozta el a teljes demokráciát.
A konzervatív erők képesek lettek láthatóvá válni itt, ezért próbálják korlátozni a nézeteiket
– vélekedett. Szerinte az új európai médiaszabályozás tervezete a fake news ellen harcolna, amíg a legnagyobb fake news maga a politikai korrektség, amivel viszont Brüsszel nem áll szemben – fejtette ki gondolatait a főigazgató.
Arról is beszélt, hogy a kettős mérce az Európai Bizottság hivatalos politikája lett. Amikor egy uniós tagállam, akár a lengyel, akár a magyar, megalkot egy médiaszabályozást, botrány keletkezik és megszűnik a médiaszabadság, és a demokrácia, illetve a jogállamiság elleni támadásnak veszik – fejtette ki.
Szerinte a Brüsszel által tervezett új európai médiahatóság véget vetne a szólásszabadságnak és mindenhol cenzúra lenne.
– Ez látszólag nagyon demokratikus, semleges és objektív álcát öltene – tette hozzá. Gondnak nevezte, hogy az Európai Unióban tendencia lett, hogy a döntéshozatalt a lokális szintről szövetségire akarják vinni egy lopakodó törvényhozás részeként.
Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke az uniós szabályozásról azt mondta, a javaslatok sok elemet próbálnak szabályozni, de a médiaszabályozás a tagállamok jogköre, nem az Európai Unióé.
Kijelentette, a magyar kormány kritikus a javaslattal szemben és a médiahatóság is hasonló véleményt képvisel. Hozzátette, az NMHH részt vesz az európai jogalkotásban, de az elnök attól tart, hogy bizonyos szabályozásokat kötelezővé fognak tenni.
Úgy fogalmazott: a javaslat szerint az új testület véleményezhet bármilyen döntést, még olyanokat is, amelyekhez nincs köze.