– Az eddigi tények ismeretében ez várható volt – fogalmazott a Magyar Nemzet megkeresésére Talabér Krisztián, a Nézőpont Intézet elemzője azzal kapcsolatban, hogy kiderült: még több külföldi pénzt kaphatott a baloldal a tavalyi választási kampányban. Ahogy arról lapunk beszámolt, a múlt héten Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a parlament nemzetbiztonsági bizottságának az ülése után a Facebook-oldalán közölte: a magyar választások befolyásolására több pénz érkezett külföldről, és egyre inkább tisztul a kép a hazai baloldali és liberális szereplőkről is. – Mivel a ma megismert jelentés 2052. december 31-ig került szabályszerűen titkosításra, és így a részletekről nem áll módomban tájékoztatást adni, ezért kezdeményeztem a minősítés feloldását – jelentette ki Kocsis Máté. Halász János, a nagyobbik kormánypárt frakcióvezető-helyettese pedig a Kossuth rádió Vasárnapi újság című adásában jelezte: arra számítanak, hogy a hét első felében már nyilvános lesz a titkosított anyag.
Talabér Krisztián úgy véli, hogy még mindig messze járunk a történet végétől, az ügy pedig nagyon súlyos. A politológus szerint a botrány rávilágít arra, hogy a hazai baloldal komoly függőségi kapcsolatba került olyan szereplőkkel, akiknek nem a magyar érdek az elsődleges.
– Ilyen viszony mellett pedig joggal érdemelték ki a „dollárbaloldal” jelzőt. A magyarországi baloldali pártok – úgy tűnik – politikai felhatalmazásukat már nem a választóktól, hanem az amerikai befektetőktől remélik – tette hozzá.

Mindeközben folytatódik a baloldalon a bűnbakkeresés a tavalyi, történelmi választási vereségért: Jakab Péter és Márki-Zay Péter még mindig a 2021-es, a bukást eredményező előválasztás felelősét keresik. A Jobbik volt elnöke a minap azzal rukkolt elő a közösségi oldalán, hogy „Soha többé előválasztást!”. A bukott politikus szerint a 2021-es előválasztás jó ötlet volt, és csak azért vesztett az ellenzék, mert Márki-Zay Péter nem volt megfelelő jelölt, pontosabban mert a fideszesek szavazataival lett belőle közös jelölt. Jakab szerint a 2022-es év legnagyobb tanulsága az, hogy „soha többé előválasztást, és nem az én eredményeim miatt”. Bár eleinte jó ötletnek tartotta azt, az ellenzéknek állt a zászló, majd lett egy közös miniszterelnök-jelölt, és ahelyett, hogy meglett volna a meccs, kétharmados győzelmet aratott a Fidesz.
Márki-Zay nem hagyta szó nélkül exszövetségese szavait.
„Jakab úr már az előválasztási alkukban, majd az ellenzéki kampánytanácsban folyamatosan nyilvánvalóvá tette, hogy ő nem a nép, hanem az előválasztást szintén ellenző Gyurcsány Ferenc pártján van” – vágott vissza Márki-Zay. Mint írta, Jakab Péter és Gyurcsány Ferenc a legjobb példa arra, hogy az ellenzék tavaly sem állt be az előválasztáson győztes közös miniszterelnök-jelölt mögé, sőt nagyrészt ellene kampányoltak. Márki-Zay Péter úgy látja, az előválasztás az ellenzéki politizálás legnagyobb és legsikeresebb innovációja volt az elmúlt 12 évben, annak ellenére, hogy sokkolóan nagyarányú vereséget szenvedtek az áprilisi választáson.