Visszahódítaná a jobboldal az eddig baloldali vezetésű Jászberényt
Ami a rendszerváltás óta megtörténhet egy képviselő-testületben, az Jászberényben jószerivel meg is történt. Vannak olyanok, akik ciklusokon keresztül álltak a város élén, van, akinek eddig csak három vagy négy év jutott. Akadt olyan, aki 93 százalékkal nyert, másszor alig 28,5 százalék is elég volt a győzelemhez. Most kiélezett küzdelem várható, a mandátumokért nagy a versengés.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A rendszerváltás előtti utolsó tanácselnök, a több mint tizenegy évig Jászberény élén álló Buzás Sándor 1990 októberében távozott a városvezetői székből, őt akkor Magyar Levente polgármester követte. A szabad demokrata politikus 1990 és 2006 között négy cikluson keresztül vezette a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei települést.
A tizenhat év alatt csak Magyar Levente párthovatartozása volt állandó, mert a jelölő szervezetek folyton változtak. 1990-ben még az akkori Fidesz is támogatta, majd négy évvel később az FKGP–KDNP–MDF jelölte az SZDSZ mellett, akkor az MSZP külön indult. A következő két megméretésnél azonban már csak a szabad demokraták jelölték Magyart.
A dolog érdekessége, hogy 1998-ban csak egy munkáspári jelölt indult Magyarral szemben, aki így a voksok csaknem 93 százalékát begyűjtötte. Négy évvel később azonban már több kihívója is akadt – így Fidesz–MDF-es és MSZP-s is –, de a polgármesteri széket Magyar Leventének akkor még sikerült megtartania. Nem úgy 2006-ban, amikor Gedei József (MSZP) lett a polgármester, nem mindennapi körülmények között.
A voksoláson ugyanis négyen indultak, és a szocialista Gedei József úgy győzött, hogy csak a voksok 28,59 százalékát szerezte meg. Alig többet, mint a második helyezett, a Fidesz–KDNP-s Juhász Dániel (28,15 százalék), míg Magyar Levente és a független Dobák István is több mint 20 százalékot szerzett.
Aztán 2010-ben Szabó Tamás (Fidesz) leváltotta Gedei Józsefet (MSZP), míg az akkor már civil színekben induló Magyar Levente csupán 11,32 százalékot kapott. Négy év múlva Szabó Tamás megtartotta a polgármesteri széket, ráadásul úgy, hogy mind a tíz egyéni körzetben kormánypárti jelölt győzött. Gedei József – ekkor már a DK–Együtt jelöltjeként – alig 25 százalékot kapott, és még Budai Lóránttól (Jobbik) is kikapott, ő a voksok 26,48 százalékát gyűjtötte be.
A jobbikos Budai aztán 2019-ben a Közösen Jászberényért Egyesület színeiben indulva elhódította a polgármesteri széket Szabó Tamástól. Magyar Levente ekkor újra elindult, de már csak a voksok kevesebb, mint két százalékét volt képes megszerezni.
Budai Lóránt ugyan jelentős szavazatkülönbséggel lett polgármester, de a testületben érdekes helyzetbe került, mert a vele együtt 15 fős grémiumban hét Fidesz–KDNP-s és egy Mi Hazánk-os képviselő is bejutott. A baloldali frakcióban pedig helyet kapott Gedei József (DK) is. A jászberényi politikai helyzet így a kezdetektől nem volt mentes a vitáktól, majd végül három év után, 2022 októberében a képviselő-testület feloszlatta magát.
Most, a január 15-i időközi önkormányzati választáson négy polgármesterjelölt indul: Besenyi Orsolya (független, Fidesz–KDNP által támogatott), Budai Lóránt (Közösen Jászberényért Egyesület), László Péter (Mi Hazánk) és a független Nagy Tímea.
A tíz egyéni képviselőhelyért a Fidesz–KDNP, a Közösen Jászberényért Egyesület és a Mi Hazánk minden körzetben indít jelöltet, míg öten függetlenként szállnak ringbe. Először fordul elő, hogy sem Gedei József, sem Magyar Levente nem indul a választáson.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.