Az Erasmus mellett van az uniónak egy másik nagy horderejű projektje, az úgynevezett Horizont Európa, amely az Európai Unió innovációs és kutatási programja – írja a Tűzfalcsoport.
Eddig kevés szó esett erről a programról, pedig ez az unió kutatás-fejlesztési és innovációs politikájának a legmeghatározóbb eleme. 2014–2020 között minden eddiginél nagyobb, közel 79 milliárd eurós költségvetéssel gazdálkodhatott. A program a kontinens globális versenyképességének növelését célzó Európa 2020 stratégia Innovatív unió elnevezésű kiemelt kezdeményezésének egyik alappillére. A most futó költségvetési ciklusban harminc százalékkal megemelték a költségvetését, amely így 95 milliárd euróra emelkedett.
Hogy ez mekkora összeg? Magyarország GDP-je 2021-ben 153 milliárd euró volt. Tehát aki hozzáfér ezekhez a támogatásokhoz, az hatalmas pénzösszeggel gazdálkodhat.
Természetesen ezekre a pénzekre egyetemek, kutatóintézetek, inkubátorházak, alapítványok pályázhatnak. A Horizont 2020 program kiválósági alapon, nemzetközi versenyben, közvetlenül Brüsszelből elnyerhető pályázati forrásokat jelent. A pályázatok brüsszeli elbírálásánál döntő szempont a kiválóság, a magas szakmai szintű és jól menedzselt konzorcium, illetve az uniós szinten is mérhető hatás.
Maga a program a leírása alapján elviekben egy olyan pályázati lehetőségről van szó, amely ténylegesen javítani akarja az unió versenyképességét, tudásbázisát.
A brüsszeli döntéshozók szerint a program kiemelt célja, hogy a tudományos áttörésekből üzleti lehetőségeket biztosító innovatív termékek és szolgáltatások születhessenek.
Ezzel szemben más rajzolódik ki. A 2014–2020-as Horizont programban Magyarországra érkező EU-s kutatási pénzek nagy része a Soros-féle CEU-nak ment, és a fenti kutatási kiírásoknak alig-alig megfelelő tanulmányok garmadái találhatók benne.
A támogatottak listája
- 2014 és 2020 között 22 millió eurót – messze a legtöbbet – a Közép-Európai Egyetem (a CEU) kapta.
- Ezt követi a valóban szakmai kutatásokkal foglalkozó Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, amely már csak 18 millió eurót kapott.
- Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózatban működő Kísérleti Orvostudományi Intézethez már csak 17 millió euró jutott, míg a Semmelweis Egyetem csak hatmillió eurót kapott.
Pedig mondani sem kell, a CEU-n kívül mindhárom másik intézet vagy komoly orvostudományi, vagy technológiai kutatásokkal foglalkozik, amelyek sokkal inkább előreviszik az Európai Uniót a versenyképességben, az innováció területén, mint a Soroshoz köthető egyetem.