– A DK vasárnapi pártrendezvénye elsősorban a saját szavazóközönség keménymagjának szólt. Alapérzelmekre hatni egy párteseményen politikailag racionális döntés. Ez persze nem jelenti azt, hogy a döntés helyes is, hiszen a politikai élet nulladik törvénye az, hogy a választókat semmilyen körülmények között nem sértegetjük – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Talabér Krisztián, a Nézőpont Intézet elemzője Gyurcsány Ferenc kongresszusi beszédével kapcsolatban.
Mint ismert, vasárnap tartotta meg a Demokratikus Koalíció XIII. kongresszusát a Budapest Kongresszusi Központban, ahol Gyurcsány Ferenc mondott évértékelő beszédet. A DK-vezér az eseményen kijelentette, szerinte személy szerint rá kell mutatni azokra az emberekre, akik a rendszernek építő gazdái, mert nem lehet elbújni a felelősség elől.
Gyurcsány legfontosabb üzenete
– Ki kell mondani a nevüket, és hogy szégyent hoztok a hazára. Nekünk azt kell mondani, hogy ezt a rendszert szolgálni, a Fideszt aktívan támogatni az több mint bűn, az szégyen. Szégyelljétek magatokat! – üzent több mint hárommillió szavazópolgárnak a DK elnöke. Talabér Krisztián szerint Gyurcsány Ferenc beszédének legfontosabb üzenete az volt, hogy
a Demokratikus Koalíció kíván lenni az első számú kormányellenes erő.
Ebben viszont semmi újdonság nincs az elemző szerint: a DK már egy évtizede tudatosan készül erre a szerepre, ám átütő sikert csak az utóbbi évek politikája hozott nekik. – Ez a siker viszont relatív: nem a párt emelkedik ki erőteljesen a baloldali politikai mezőnyből, hanem a többi kormányellenes erő teljesít alul. Gyurcsány Ferenc erődemonstrációt is tartott ma, hiszen név szerint köszöntötte azokat a politikusokat, akik az utóbbi időben igazoltak át egy másik pártból a Demokratikus Koalícióba – mondta.
A legkiábrándítóbb beszéd
A Demokratikus Koalíció évadnyitója előtti napokban már a Momentum, az MSZP és az LMP vezetői is megtartották beszédüket. Talabér Krisztián szerint ezek közül a legkiábrándítóbb Donáth Annáé volt, „legfőképpen azért, mert a nyilvánosság a Momentum visszatérő arcától várta a legerősebb gondolatokat”.
– Ehhez képest a szónoklat rövid időn belül közhelygyűjteménnyé alakult, valódi tartalom nélkül, s Donáth még annak a lehetőségét is kerülte, hogy a Momentum és a DK viszonyáról szót ejtsen, miközben talán ez a legizgalmasabb kérdés a balliberális oldalon.
Ez vagy egy nagyon súlyos politikai hiba – amelyet Donáth már a visszatérésének első momentumában elkövetett –, vagy azt jelenti, hogy a Momentum a továbbiakban sem tervez fordulatot.
– Donáth Anna irányába érezhető volt az utóbbi időben egyfajta nyomás egy Gyurcsány-ellenes politika elkezdésére, ám a beszéde alapján ez a gyakorlat még várat magára. Ennek legfőbb oka a Momentum erőtlensége lehet – tette hozzá. Az elemző megjegyezte, Ungár Péter beszéde sok konstruktív gondolatot tartalmazott, s tartalmilag az ő beszédét tudta legtöbbre értékelni. – 2022 áprilisában egyértelműen kiderült, hogy az ellenzék „teljes összefogás” stratégiája megbukott. Az összefogás ezen modellje biztosan nem fog előkerülni a közeljövőben, ám részleges összefogásra – például az önkormányzati választásokon – a továbbiakban is számítok – válaszolta lapunk kérdésére az elemző.
Borítóképen: Gyurcsány Ferenc évértékelő beszédét tartja (Fotó: Mirkó István)