Pénteken borult idő várható, majd szombat délután vékonyodik a felhőzet és emelkedik a hőmérséklet, akár 17 Celsius-fok is lehet, majd vasárnap ismét csökkenni kezd a hőmérséklet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
Az ország döntő részén kissé fátyolfelhős, derült, száraz idő valószínű, de a Kisalföldön, illetve északkeleten tartósabban párás, felhős maradhat az idő. Az éjszaka második felében aztán északnyugat felől erősen megnövekszik a felhőzet. Kisebb eső napközben elszórtan előfordulhat. A délnyugati, nyugati szelet helyenként élénk lökések kísérik.
A legmagasabb nappali hőmérséklet 6 és 14 Celsius-fok között alakul.
Szombaton a nap első felében nagyrészt erősen felhős lesz az ég, második felében egyre nagyobb területen vékonyodik, szakadozik a felhőzet, de maradhatnak erősen felhős vidékek is. Főleg az ország északkeleti felén-kétharmadán valószínű szórványosan eső, zápor.
A délnyugati, nyugati, majd átmenetileg az északnyugati szelet sokfelé erős, helyenként viharos lökések kísérik. A minimum-hőmérséklet 2 és 8, a maximum 11 és 17 Celsius-fok között alakul.
Vasárnap jobbára erősen felhős idő valószínű, majd a nap második felétől felhőátvonulásokra kell számítani. Délnyugaton néhol, máshol szórványosan előfordulhat eső, zápor, estefelé északkeleten a hegyekben havas eső is hullhat. A délnyugati, majd északnyugati szél sokfelé megerősödik, helyenként viharossá fokozódhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 1 és 9 Celsius-fok között várható. A legmagasabb nappali hőmérséklet 9 és 15 Celsius-fok között alakul.
A szeszélyes időjárásra érzékenyek szervezete rosszul reagálhat a fronthatásokra, a nagymértékű hőingadozások gyakran járhatnak gyengeségérzettel, szédüléssel, fejfájással vagy akár hangulatingadozásokkal is.
Megnő a szárazfű-tüzek esélye
Tovább szárad a talaj felső rétege, visszahúzódik a belvíz, de megnő a szárazfű-tüzek kockázata – írta az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökön közölt agrometeorológiai elemzésében.
A talajok felszínközeli része sokat száradt, azonban a mélyebb rétegek Sopron és Szeged környékének kivételével országszerte telítettek.
A talaj az elmúlt napokban, 5–20 centiméter mélységben átfagyott, a naponkénti éjszakai fagyás és nappali kiengedés hatására a művelt talaj felszíne megemelkedett, és felszíne szárazzá vált.
A következő egy hétben a belvízfoltok kiterjedésének további csökkenése várható, tovább szárad a talaj is, a szárazfű-tüzek kockázata viszont megnövekszik – olvasható az elemzésben.
Borítókép: Természetjáró turisták nézik a főváros panorámáját a 242 méter magas Apáthy-szikla tetejéről január elején szokatlanul enyhe, tavaszias időjárásban (Fotó: MTVA/Jászai Csaba)