Törökországi tragédia: földrengésbiztos épület nincs

A talaj rétegződését, összetételét, a terület fekvését is vizsgálni kell egy földrengésbiztos létesítmény tervezésekor, bár olyan, hogy valami száz százalékban földrengésbiztos, nincs – fogalmazott Vadász Bence az InfoRádióban. Az építész a törökországi földrengéssel összefüggésben arra is kitért, hogy az érintett térségben hagyományos módon építkezhettek, aminek nem volt kiemelt szempontja a földrengésvédelem.

2023. 02. 13. 17:22
Antakya, 2023. február 10. Összedõlt épületek a dél-törökországi Hatay tartomány székhelyén, Antakyában 2023. február 9-én. A két nappal korábban bekövetkezett 7,8-as erõsségû földrengésnek és az utórengéseknek a legfrissebb adatok szerint több mint 20 ezer halálos áldozata és 75 ezer sérültje volt Törökország délkeleti és Szíria északi részében. MTI/AP/Halil Hamra Fotó: Halil Hamra
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Száz százalékban földrengésbiztos épület nincs, mint ahogy sehol semmiben nincs százszázalékos biztonság. Ám komoly előzetes tervezéssel és szimulációval meg lehet közelíteni ezt a szintet – fogalmazott az InfoRádióban Vadász Bence építész, aki szerint fontos, hogy milyen az épület merevsége. – Minél egyszerűbb szerkezeti rendszer kell hozzá, a bonyolult és sokfelé elágazó formák és kevésbé merev szerkezetek nem előnyösek. Fontos, hogy legyenek merevítőmagok –  például ha egy lift- és lépcsőházcsoport végigmegy vasbetonból az épületen, és lent egy nagyon mélyre lehatoló alapozásba van belefogva, az meg tud ugyan mozdulni, talán megdől vagy itt-ott károsodik, de egyben marad, ha ez egy tudományos módon előzetesen számítógépeken modellezett szerkezet –  magyarázta.

Fotó: Gaisz asz-Szajed

A szakember arra is kitért, hogy nagy szerepe van az alapozásnak, a környezeti terület megtámasztásának, a többirányú merevítőmagoknak és magának a helynek. Kérdés ugyanis, hogy milyen hatások érik az épületet, mert azok összeadódhatnak rossz irányban. 

– Játszunk az Istennel; olyan erők mozdulnak, olyan őrületes energiák szabadulnak fel, amelyeket nagyon nehéz kordában tartani vagy megvédeni magunkat tőle – mondta az építész, kiemelve, hogy egy ilyen rengésveszélyes területen olyasmivel is számolni kell, amivel egy átlagos tervező nem feltétlenül foglalkozna. 

– A földrengés erői épp azokat a föld alatti szerkezeteket „bántják”, amelyek az egész épületet tartják és merevítik. Ilyen területen való építkezésnél vizsgálni kell: fölrengés szempontjából mennyire veszélyeztetett a terület, milyen a talaj rétegződése, vannak-e benne rétegvizek vagy lágy részek, amik miatt mozogni tud, mennyire szilárd a talaj – mint a Bibliában: a kősziklára és a homokra épített ház –, ferde-e a talaj, mert az önmagában el tud csúszni, ha megmozdul a föld – fejtette ki.

Fotó: Abir Szultan

A már kész épületet – amelynek tervezésekor nem vették figyelembe a fent említett tényezőket – tökéletessé tenni nem lehet, de javítani lehet rajta.

– Lehet látni egyenesen álló épületeket az összeomlottak mellett, és ezek többnyire új épületek. A török–szír földrengésben azért lehetett ekkora a kár, mert valószínűleg még hagyományos módon építkeztek, nem volt szempont a földrengésvédelem – mutatott rá Vadász Bence.

A károk felmérésében segít a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) négy szakértője is, akik részt vesznek a mélyből történő mentés biztonságossá tételében a földrengés sújtotta Hatay tartományban. 

Az egyetem közlése szerint a BME szakemberei az Isztambuli Műszaki Egyetem munkatársaival közösen a sérült lakóépületek állékonyságvizsgálatában vesznek részt, valamint szakvéleményt adnak a megmaradt infrastrukturális műtárgyak állapotáról. A BME oktatói múlt szombaton érkeztek meg a földrengés sújtotta Hatay tartományba, ahol Antakyában csatlakoztak az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Hunor mentőcsapatához. A szakemberek már szombat este bekapcsolódtak a mentési munkálatokba, amit egy újabb, 4-es erősségű utórengés nehezített. A csapat feladatát képezi az is, hogy a mélyebb feltárási, mentési munkálatok helyszínét, a rom lokális környezetét biztonságossá tegyék.

 

Borítókép: Összedőlt épületek a dél-törökországi Hatay tartomány székhelyén, Antakyában (Fotó: Halil Hamra)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.