Az elmúlt időszak hatalmas korrupciós botrányát követően megalapozottan állítható, hogy az európai parlamenti képviselőkre és az Európai Parlament tisztviselőire, lobbistáira és családtagjaikra tartósan befolyást gyakorolhattak EU-n kívüli országok kormányai – írja a Tűzfalcsoport.
Eva Kaili görög EP-képviselő a botrány kirobbanása nyomán az EP felmentett alelnökeként egy magasszintű pozíciót foglalt el, addig más érintett (vagy potenciálisan érintett) politikusok alacsonyabb szinten helyezkedtek el a hatalmi gépezetben. A konkrét személyek korrupciós szerepe jellemzően az EP Külügyi Bizottságát (AFET) vagy az Emberi Jogi Albizottságot (DROI) érintik, amely azt mutatja, hogy ezek az EP-testületek különösen nagy korrupciós kockázatot hordozhattak, illetve hordozhatnak a mai napig.
A botrányban érintett José Ramón Bauzá Diaz spanyol liberális európai parlamenti képviselő, a Renew Europe-frakció és a már említett Külügyi Bizottság tagjának neve a napokban ismét előkerült.
Bauzá most annak az EP-Katar baráti csoportnak a munkáját függesztette fel, amelynek ő maga elnöke volt.
A spanyol politikus képviselőként számos alkalommal szólalt fel az Öböl-menti országok érdekében, a többi között Katar előrehaladását méltatva.
A korrupciós botrány kirobbanása után Bauzá igyekezett törölni korábbi Katar-barát nyilatkozatait a közösségi oldalairól.
Bauzá emellett nem számolt be a korábbi katari utazásairól sem, illetve ismeretes, hogy a Baleár-szigetek autonóm közösség (egyben spanyol tartomány) egykori elnökeként, katari politikai és üzleti körökhöz kapcsolódó befektetéseket szorgalmazott. Az elmúlt évek során legkevesebb négy alkalommal járt Katarban, és mint kiderült, az utazásokat Katar állam teljes egészében kifizette, beleértve a luxusszállodákban (a Sheraton és Ritz-Carlton hotelekben) történő szállását is. Spanyol és olasz lapok szerint Soros Györgyhöz köthető NGO-k gyanús ügyletei kapcsán is felmerült a neve – olvasható a Tűzfalcsoport cikkében.