Selmecbánya tűzvészben megsemmisült tudománytörténeti emlékeinek helyreállítására közös adománygyűjtésbe kezd a Miskolci Egyetem és a Soproni Egyetem – erről sajtóközleményben tájékoztatták a Magyar Nemzetet. Hozzátették: támogatásukkal az európai bányászati és kohászati kultúra megteremtésében megkerülhetetlen, tudománytörténeti jelentőségű szellemi értékek megőrzéséhez kívánnak hozzájárulni.
Hatalmas károk
A sajtóközleményben emlékeztettek arra, hogy egy hete, március 18-án tűz pusztított Selmecbánya történelmi belvárosában. Az UNESCO világörökségi listáján is szereplő területet érintő tűzvészben jelentős károkat szenvedett a Szerelembank, a Fritz-ház, a Hellenbach-ház és a Bányászati Múzeum, a 15. században épült Berggerichte (Bányabíróság) épülete, amely a bányászati képzés egykori dokumentumai mellett annak az ásványtani kiállításnak is otthont adott, és amelynek egyes darabjai még az 1735-ben alapított Selmeci Akadémia tulajdonát képezték.
Segítő utódintézmények
– A Selmeci Akadémia utódintézményei, a Miskolci Egyetem és a Soproni Egyetem aggódó szeretettel fordul a súlyos sebeket szenvedett Selmecbánya felé. Az ősi bányaváros az évszázadok során sok csapást túlélt, de ahhoz, hogy a mostani tragédiából ismét feléledhessen, összefogásra van szükség. A két intézmény kéz a kézben szeretne segíteni, mert ezt követeli a mai egyetemek tudományos életét megalapozó selmecbányai iskolák szellemisége iránti tiszteletük – erre hívták fel a figyelmet az egyetemek rektorai. – „Ha Selmec hív, mi ott leszünk!” – idézte egy régi selmeci nóta refrénjét Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora, aki az adománygyűjtést nemcsak felajánlásnak, hanem a bajba jutottak megsegítésére irányuló természetes kötelességnek nevezte.
A Soproni Egyetem rektora, Fábián Attila pedig úgy fogalmazott: „Selmecbánya, Miskolc és Sopron, mi valamennyien egy családhoz tartozunk. Az intézmények lélekben sosem szakadtak el egymástól, mindkettő a Selmeci Akadémián nevelkedett. Természetes, hogy a selmeci anyavárosának újjáépítését közösen fogjuk segíteni.”
Selmecbánya nincs egyedül
A rektorok egyben felkérték mindazokat, akik az egyetemek szellemi műhelyeihez tartoznak és a selmeci hagyományok szerint éltek és élnek, hogy csatlakozzanak, és segítsék azt az egyetemek számára „szent helyet”, ami most támogatásra szorul. Fontosnak tartják, hogy az európai tudománytörténetnek ezek az emlékei az utókor számára megőrizhetőek maradjanak.
Az adományokat a Miskolci Egyetem számlaszámán fogadják: 10102718-51382100-07005002 Közlemény rovatban kérik feltüntetni: Selmeci adomány
A miskolci és a soproni hagyományőrző diákok bejelentették: két szakestélyt is szerveznek a hallgatók, az ott befolyt összeget is Selmecbánya támogatására ajánlják fel.
Borítókép: Jelentős károk keletkeztek a tűzvész miatt (Fotó: Facebook/Orosz Örs)