Átfogó programot indít a pénzügyi szempontból legsérülékenyebb magyarországi társadalmi csoportok pénzügyi tudatosságának növelésére az Ökumenikus Segélyszervezet és a Provident Pénzügyi Zrt. – erről tartottak hétfőn sajtótájékoztatót. Tudatták, hogy a cég anyagi támogatására és kollégáinak pénzügyi ismereteire alapozott kezdeményezés mintaprogramja Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében indul el idén az ökumenikusok intézményeiben.
Félmillió érintett
A sajtótájékoztatón felhívták a figyelmet arra: a Provident megbízásából a Társadalomkutató Kft. ezerfős reprezentatív kutatást végzett 2022 őszén arról, hogy mely csoportok esnek el Magyarországon a legális kölcsön felvételének lehetőségétől. A kutatás szerint a felnőtt magyar lakosság 6 százaléka, mintegy félmillió 18 év feletti állampolgár szorul ki a hitelpiacról, egy részük a megfelelő pénzügyi ismeretek hiánya miatt.
Többségük alacsony iskolai végzettséggel rendelkezik, nettó havi jövedelmük pedig jellemzően nem haladja meg a 250 ezer forintot
– emelték ki. A kutatás ezt a társadalmi réteget „láthatatlanoknak” nevezi: ők azok, akik megfelelő pénzügyi ismeretekkel rendelkezve esélyt kaphatnának életkörülményeik javítására.
Ökumenikusok hídszerepben
Az együttműködés részeként a Provident munkatársai pénzügyi alapismeretekről tartanak oktatást az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársainak, többek között adózás, felelős hitelfelvétel, megtakarítás és családi költségvetés témakörökben. A segélyszervezet munkatársai pedig az oktatás által megszerzett pénzügyi ismereteket a látókörükben lévő rászoruló családoknak önállóan, közvetlenül tudják majd átadni, segítve ezzel a tudatosabb pénzügyi döntések meghozatalát.
A társaság 20 millió forinttal is segíti az ökumenikusok oktatási tevékenységét, valamint pénzügyi tudatosságot fejlesztő programokat szerveznek olyan tematikus események formájában, mint például egy élménynap Boldogkőújfalun vagy a gyermekeknek szervezett, pénzügyi ismeretek témakörű nyári tábor.
Lehel László, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója a Magyar Nemzet érdeklődésére kifejtette: olyan problémára próbál válaszokat adni a mintaprogram, amely régóta gondot jelent az embereknek. A segélyszervezet által támogatott rászorulók közül ugyanis nagyon sokan sodródnak adósságspirálba, ráadásul nemcsak a szegregátumokban élőkről van szó, a gondok máshol is jelen vannak. Ahogy elemezték a helyzetet, azt tapasztalták, hogy akinek nagyon szűkösek az anyagi lehetőségei, ha pénzhez is jut, nem átgondoltan költi el.
Kiterjeszthetik a programot
Nemcsak gondolatilag kell ezért megmutatni az embereknek, hogy minek milyen következményei vannak, hanem érzelmileg is melléjük kell állni. Arra kell vezetni őket, hogy a szűkös körülmények között sokkal nagyobb mértékben kell törekedniük a tudatosságra. S ha már hitelt vesznek fel, akkor el kell érnünk náluk, hogy alaposan tájékozódjanak annak kondícióiról és a kötelezettségekről. Szervezünk majd nyári tábort is, ahol ezeket a pénzügyi kérdéseket elővesszük
– emelte ki. Lehel László hangsúlyozta, hogy a mintaprogram eredményeit ki fogják elemezni. S ha azt látják, hogy a kezdeményezés sikeres, akkor kiterjesztenék a programot, akár más cégek bevonásával.
Borítókép: Lehel László és Szirmák Botond, a Provident Zrt. vezérigazgatója (Fotó: Ökumenikus Segélyszervezet)