Ugyanígy nagyon fontos a magyar társadalom számára a béke – folytatta –, amit a keresztény közösségek közvetíteni tudnak a világban.
Ferenc pápa április végi magyarországi látogatása kapcsán Soltész Miklós reményét fejezte ki, hogy azokat a törekvéseket, amelyek a katolikus egyházfőnek is szívügyei – a családok, a gyermekek, az elesettek védelme, a békesség –, „közösen meg tudjuk vallani a világ előtt”.
Rétvári Bence, Vác KDNP-s országgyűlési képviselője, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára arra emlékeztetett, hogy ezeréves püspöki székhelyről van szó, a város ezer éve a magyar történelem elválaszthatatlan része.
Amikor a kormány úgy döntött, hogy turisztikai fejlesztések körében négymilliárd forintos támogatást ad Vác épített környezetének javítására, akkor egy ezeréves örökséget erősített meg – jelentette ki.
A pápai látogatás kapcsán kiemelte, hogy nincs a világon még egy olyan ország, ahová Ferenc pápa kétszer ellátogatott volna, és nincs még egy olyan nemzet – utalt harmadik látogatásként a 2019-es csíksomlyói eseményre –, amelyet háromszor felkeresett volna.
Kitért arra, Ferenc pápát a 2021-es budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson megérintette az élet és a hit magyar családokban rejlő ereje.
Átadták a Püspökvác katolikus látogató- és rendezvényközpont
Marton Zsolt váci megyés püspök köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy szükség van épületekre, termekre, mindenekelőtt szükség van a székesegyházra, de szükség van szellemi-lelki programok szervezésére alkalmas helyre, s a Püspökvác központ ezt hivatott ellátni.
Szólt arról, hogy az egykori oktatási központ az újjászületésekor új funkciókkal is gazdagodott, például turisztikai vendégfogadással, a kápolnája pedig lehetőséget nyújt az elcsöndesedésre az ott megforduló zarándokok, közösségek, lelkiségi csoportok számára.
A püspök beszélt arról is, hogy az egyház a hitet a kultúrán keresztül is tudja közvetíteni.
Ez a kultúra Isten szépségét mutatja meg […], ez az egyház szeretné az értékeit megmutatni mindenkinek, aki szeretettel érdeklődik ezek iránt. És ehhez eszköz tulajdonképpen az épület, ehhez eszközök a tárgyak, ehhez eszköz a turizmus
– mondta.
Marton Zsolt a rendezvényen jelen lévő elődjét, Beer Miklós nyugalmazott váci püspököt méltatva bejelentette, hogy a konferenciatermet Beer Miklósról nevezik el.
A barokk kori váci püspöki palota egykori gazdasági épülete az elmúlt két évben komoly átépítésen ment keresztül – olvasható az eseményre összeállított közleményben.
A felújítás keretében az épülettömb terei átszerveződtek és új funkciókat kaptak, hogy alkalmasak legyenek rendezvényekre: 150 fős konferenciatermet, valamint kápolnát, központi konyhát, kávézót, stúdiót alakítottak ki, és itt fogadják majd a püspöki palota és a székesegyház megtekintésére érkező látogatókat is. Megújultak az épület gépészeti és elektromos rendszerei is.
A kétmilliárd forintos beruházás a magyar kormány támogatásával valósult meg.
A központ szállásigényeket is ki tud szolgálni az épülettömbhöz kapcsolódó, 2021-ben átadott Migazzi Vendégházzal, valamint a közelben található Althann Vendégházzal.
A látogatóközpont a zarándokok mellett szívesen fogadja a turistákat, kirándulókat is. A turisztikai nyitás jegyében az egyházmegye hívőknek és nem hívőknek is lehetőséget szeretne teremteni arra, hogy betekintsenek szellemiségébe, és egyben jobban megismerjék a katolikus egyház történetét és értékeit – írták.
Borítókép: Soltész Miklós (Fotó: Katona Tibor/MTI)