Eladásra és bérbeadásra is kínálja a főváros a Rác Hotelt, ennek bevételéből nyitná újra a hányatott sorsú fürdőt – írta meg a Hvg.hu.
A portálon azt írják:
Budapest nyárra csődközelbe kerülhet, de nem az ingatlaneladások fogják kihúzni a slamasztikából, az ingatlanok jó részét évek, sőt évtizedek óta nem sikerül eladni. Különösen a megüresedett iskolák és a műemléki épületek eladása vagy bármilyen hasznosítása kemény dió.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes elmondása szerint a fővárosi önkormányzat bankszámláján 10,3 milliárd forint van – ezzel kell kihúzniuk május 31-ig, amikor az iparűzési adó következő részlete megérkezik. Kritikus helyzet nyárra alakulhat ki a főváros kalkulációja szerint: júniusra a 25 milliárd forintos hitelkeret alá zuhanhatnak, augusztusra pedig a kiadásaik úgy ugorhatnak meg, hogy a főváros csődközeli helyzetbe kerül.
A szálloda – bár a főváros a korábbi nyilatkozatai szerint inkább hosszú távú bérbeadásban gondolkodott – felkerült a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) ingatlanhirdetései közé. A főváros, illetve a BFVK két pályázatot futtat a Rác Hotellel, egyet értékesítésre, egyet pedig hosszú távú bérbeadásra és üzemeltetésre. „Meglátjuk, melyikre reagál a piac” – nyilatkozta a portálnak Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes.
A BFVK minimum négymilliárd forint (plusz áfa) áron hirdeti a hotelt, amihez egy 3400 négyzetméteres területrész földhasználati joga is jár. Utóbbiért legalább évi 66,4 millió forint (plusz áfa) földhasználati díjat várnak.
A hányattatott sorsú, 2010-re már szinte százszázalékosan felújított, de azóta kihasználatlanul álló Rác fürdőt és a mellé épült szállodát 2021-ben vásárolta vissza, illetve meg a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) 5,1 milliárd forintért, és idén februárban már az is napvilágot látott, hogy melyik cég újíthatja fel a történelmi fürdőt, ami elengedhetetlen az újranyitáshoz.
Borítókép: Rác fürdő (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)