Az idei séta a munkaszolgálatosoknak állít emléket, a menet körülbelül másfél kilométeres útvonala Budapest két munkaszolgálatos-emlékműve között halad.
A megemlékezés vasárnap délután öt órakor a Koltói Anna téren, a munkaszolgálatosok emlékművénél kezdődik.
A téren felállított színpadon beszédet mond az idei menet díszvendége, Katharina von Schnurbein, az antiszemitizmus elleni harc és a zsidó élet támogatásának európai bizottsági koordinátora, valamint – mások mellett – Jákov Hadasz-Handelszman, Izrael budapesti nagykövete és David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete.
David Pressman a napokban azzal keltett nemzetközi botrányt, hogy vendégül látta egy bensőséges szédervacsorán a korábban a magyarországi zsidó politikusok listázását követelő Gyöngyösi Márton Jobbik-elnököt. Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, Pressman úgy védekezett, hogy éppen azért hívta meg Gyöngyösit, mert antiszemita.
A menet a Teleki László tér érintésével a Fiumei úton halad, majd az István utcára kanyarodva érkezik a Bethlen Gábor térre, a zsidó munkaszolgálatosok emlékművéhez.
Forgalomkorlátozásokra kell készülni
Az Élet menete felvonulás idejére, 16.30 és 18 óra között lezárják a Fiumei utat, ezért a 23-as és a 24-es villamosok a Kossuth Lajos tér, illetve a Közvágóhíd, a 28-as és a 28A villamosok pedig az Izraelita temető, illetve az Új köztemető végállomásoktól rövidített útvonalon, csak az Orczy térig közlekednek – számolt be róla Budapesti Közlekedési Központ.
A 37A villamosok szintén rövidített útvonalon, a Sörgyár végállomástól csak a Fiumei útig viszik az utasokat. A villamosok helyett a Blaha Lujza tér és a Könyves Kálmán körút között villamospótló autóbuszok közlekednek a Népszínház utca–Teleki László tér–Karácsony Sándor utca–Baross utca–Orczy tér–Kőbányai út útvonalon.
Várhatóan 17.30 és 19.30 között a Rottenbiller utca, majd az István utca és a Bethlen Gábor tér lezárása idején az érintett trolibuszok módosított útvonalon közlekednek – írják.
Holokauszt-emléknap Magyarországon
Magyarországon minden évben április 16-án tartják a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása. Pokorni Zoltán korábbi oktatási miniszter a budapesti gettó felszabadításának évfordulóján, 2000. január 18-án javasolta, hogy a középiskolákban minden évben április 16-án emlékezzenek meg a holokausztról. Erre már abban az évben sor került, az Országgyűlés pedig április 17-én emlékülést tartott.
Borítókép: Az Élet menetének résztvevői Budapesten, az Erzsébet hídon 2018. május 13-án. A holokauszt áldozataira emlékező emléksétát tizenhatodik alkalommal rendezték meg (Fotó: MTI/Mónus Márton)