Közterület Horn Gyula nevét jogszerűen nem viselheti a volt kormányfő XX. századi önkényuralmi rendszer megalapozásban, kiépítésében és fenntartásában megállapított szerepe miatt – nyilatkozta a Magyar Nemzet kérdésére Budapest Főváros Kormányhivatala (BFKH). Annak kapcsán kérdeztük a hivatalt, hogy nemrég a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) azt nyilatkozta a HVG-nek: nem a sétányról adtak ki állásfoglalást, hanem a Horn Gyula Emlékére Alapítvány bejegyzési kérelme okán.
Mint a BFKH lapunknak írta, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény egyértelműen fogalmaz: önkormányzati közterület, illetve közintézmény nem viselheti olyan személy nevét,
aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett.
A BFKH úgy fogalmazott: az MTA korábban egy alapítvány elnevezésével kapcsolatban megállapította, hogy
Horn Gyula kiemelkedő történelmi személyiségnek tekinthető, ugyanakkor közismert életútja nem hagy kétséget afelől, hogy részt vett önkényuralmi rendszer kiépítésében és fenntartásában.
Felidézték: a Horn Gyula sétány elnevezésével kapcsolatban már a kormányhivatal fordult az MTA-hoz, amely a korábbi állásfoglalását megerősítve a következőt válaszolta a kormányhivatalnak:
nyilvánvaló, hogy a XX. századi önkényuralmi rendszer megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában betöltött vezető szerep szükségszerűen együtt járt a rendszer megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában történő részvétellel.
Ezért, Horn Gyula XX. századi önkényuralmi rendszer megalapozásban, kiépítésében és fenntartásában egyértelműen megállapított szerepe miatt a kormányhivatal jogszabályi kötelezettségének tett eleget, amikor törvényességi felhívással élt a Fővárosi Közgyűlés felé a Horn Gyula sétány elnevezésével kapcsolatban, és felkérte a jogszabálysértő helyzet megszüntetésére – közölték lapunkkal.