Az államfő elmondta, hogy a koronavírus-járvány és az azt követő háború elvette az emberektől a békés élet illúzióját, és így elhalványult a remény. Abban bízik, hogy a béke üzenetén keresztül ezt a reményt hozza vissza Ferenc pápa.
A Biblia arra tanít minket, hogy a jövő a béke emberéé. Ferenc pápa a béke embere, és mi, magyarok, is azok vagyunk
– fogalmazott Novák Katalin.
A hétvégi magyarországi pápalátogatásról azt mondta, Ferenc pápa szándékaiból azt értette meg, hogy minél több magyar emberrel, élő közösséggel szeretne találkozni a látogatása során.
A köztársasági elnök azt is kifejtette, számára, református keresztyénként, a pápa eucharisztikus kongresszuson tett látogatásának egyik fontos üzenete volt, hogy hangsúlyozta az egyházak közötti együttműködés, az ökumené fontosságát.
Elfogadhatatlan, ahogyan a kárpátaljai magyarok jogai sérültek az utóbbi időben
Az orosz–ukrán háborúról szólva tragikusnak nevezte, ami Ukrajnában történik, hogy egy országot ma is egyik pillanatról a másikra megtámadhat egy másik.
Adott a feladat: az áldozatokat biztosítani kell a támogatásunkról, és egyértelműen el kell ítélni az agressziót, keresni kell az utat a békéhez
– hangsúlyozta.
Hozzátette: azért is utazott Kijevbe, hogy Magyarország együttérzéséről biztosítsa az ukránokat.
Ugyanakkor elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kárpátaljai magyarok jogai az utóbbi időben súlyosan sérülnek. Ezt nem lehet elfedni vagy szőnyeg alá söpörni – közölte.
Kijelentette: a magyaroknak a szülőföldjükön, a saját közösségeikben, az anyanyelvük szabad használata mellett kell boldogulniuk.
Arra a kérdésre, hogyan látja a békéhez vezető utat, Novák Katalin azt mondta, a pápa bölcsességét és bátorságát mutatja, hogy húsvéti üzenetében is egyértelművé tette: elítéli az orosz agressziót, ott áll a megtámadott ukránok mellett, hajlandó közvetítő szerepet vállalni, ugyanakkor nem felejtkezik el és nem mond le az orosz emberekről sem.
A köztársasági elnök szerint „ez egy bölcs, keresztényi hozzáállás, amit magunkra nézve is irányadónak kell tartanunk. Hiszen az orosz nép, az orosz kultúra, Oroszország tegnap is volt, ma is van és holnap is lesz”.
Novák Katalin azt mondta, meg kell találni, hogyan lehet elsősorban a harcoló felekkel, másodsorban pedig az őket támogató többi erővel, hatalommal együttműködve tényleges párbeszédet folytatni a béke érdekében.
„Ehhez mindenekelőtt erős szándékra van szükség, elhatározásra, hogy véget akarnak vetni a háborúnak” – rögzítette.