A múlt esztendő legjobb civil kezdeményezései közé választották az Amnesty International Magyarország és a Háttér Társaság Érvénytelen kérdésre érvénytelen válasz elnevezésű kampányát, amely a 2022-es gyermekvédelmi népszavazás eredményességét igyekezett megakadályozni. A referendum érvényességét szabotáló akció a Nonprofit Információs és Oktató Központ (NIOK) Alapítvány versenyében kategóriájának győztese lett, a Legnagyobb hatású projektért járó Civil Díjat szerezte meg. A díj kapcsán a Amnesty International Magyarország a közösségi oldalán kijelentette:
ez az elismerés a közös munkánknak szól. A több mint 1,7 millió embernek, akik érvénytelen szavazataikkal hitet tettek egy biztonságos és egyenlő Magyarország mellett, a több mint négyszáz aktivistának, akik nélkül nem sikerült volna ennyi helyre eljutni, a civil szervezeteknek, akik támogatták a kampányt, és mindenkinek, aki nap mint nap tesz azért, hogy Magyarország egy nyitottabb, boldogabb és szabadabb ország legyen.
A referendum szabotőreinek tevékenységét egyébként nem először akarják díjjal jutalmazni. Miként lapunk is megírta, tavaly szeptemberben a Václav Havel Könyvtárral és a Charta 77 Alapítvánnyal együttműködve az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése jelölte díjra a szabotázsakcióban részt vevő szervezeteket. Az érintett NGO-k – köztük az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, a Labrisz Leszbikus Egyesület, a Budapest Pride, a NoÁr Mozgalom, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) – közös közleményt adtak ki, amelyben óriási megtiszteltetésnek nevezték, hogy a Václav Havel-díj döntősei között lehetnek. A hatvanezer eurós (25,6 millió forint) pénzjutalommal járó elismerést végül viszont nem ők, hanem Vlagyimir Kara-Murza bebörtönzött orosz ellenzéki vezető kapta.
Érdemes azonban kiemelni, hogy a Soros-szervezetek hónapokon át tartó kampánya ellenére
2022. április 3-án 3,7 millió választó helyezkedett a genderideológiát elutasító, a kiskorú gyermekek védelmét szorgalmazó álláspontra.
Nem sokkal később a gyermekvédelmi népszavazás ellen kifejtett propagandáért a Nemzeti Választási Bizottság több civil szervezetet is megbírságolt, hangsúlyozva, hogy a népszavazási kampányban ez visszaélésszerű joggyakorlásnak számít.
Borítókép: Az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, illetve 11 másik civil szervezet közös #érvénytelenül kampánya. (Fotó: Amnesty International Magyarország/Facebook)