Milyen állapotok uralkodnak Budapest gyógyfürdőiben? Egy éve nem nyitnak meg lezárt részlegeket, elhanyagolt állapotok uralkodnak, panaszkodnak a törzsvendégek, miközben turisták özönlenek a gyógyvíz miatt Budapestre.
Budapesti gyógyfürdők felújítása
A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. lapunknak kifejtette, hogy a Covid idején a fürdők nyolc hónapos kényszerbezárása miatt a zrt.-nél mintegy 22 milliárd forint elmaradó bevétel keletkezett, ehhez további nehézségként jött a háború miatt elmaradó vendégforgalom (oroszok, ukránok), a kialakult energiaválság és az azóta is emelkedő infláció. Emlékeztettek arra, hogy a koronavírus-járvány előtti években a turizmusban kiemelkedő volt a vendégforgalom, a fürdők, például a Gellért és a Széchenyi fürdő 2010 és 2019 között egyetlen napra sem zárt be, így a rendszeres karbantartási munkák jelentősen elmaradtak.
Mint írták, mostanra rengeteg meghibásodás történik, sok esetben már nem elég a hibaelhárítás és a szinten tartó javítás, karbantartás, hanem egyre többször szükséges nagyobb volumenű, akár teljes rendszereket érintő műszaki problémákat megoldani. Hozzátették, hogy ezek a munkálatok már csak a szolgáltatások részleges korlátozása mellett végezhetők el, és hosszabb az időigényük is, az üzemeltetés biztonsága érdekében a társaság rendszeresen éves karbantartási és felújítási tervet készít, amely alapján ütemezetten végzi el a szükséges javításokat, folyamatosan ellenőrzi a fürdők műszaki állapotát és működését, és hiba esetén mihamarabb intézkedik.
Kiemelték ugyanakkor, hogy 2023-ban több fürdőben is nagyobb beruházások kezdődnek, ezért egyes helyeken előfordulnak majd részleges lezárások az építési munkák idejére. Ezekről a korlátozásokról a vendégeket mindig tájékoztatják.
Lukács fürdő – a szaunavilág leégése
A Szent Lukács gyógyfürdő szaunájának jelenlegi állapotáról kérdésünkre a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. kifejette, hogy az ott történt tűz során a munkatársaik által gyorsan és szakszerűen megkezdett tűzoltásnak, valamint a hivatásos tűzoltók szakértelmének köszönhetően ugyan csak lokális károk keletkeztek, a helyreállításnál azonban komolyabb rendszerhibák is kiderültek, többek között a tűz által nem érintett programszaunában probléma merült fel a vezérléssel. A szauna újjáépítése, illetve a szaunavilág szükség szerinti felújítása megtörtént.
Jelenleg az újbóli megnyitáshoz szükséges próbaüzem tart, és várhatóan május közepén már ismét használni tudják vendégeink. Egyébként a Lukács fürdőben mindvégig üzemeltek és üzemelnek a wellness- és termálrészlegen található szaunák és gőzkamrák. A tűzeset után a társaság érintésvédelmi szempontból minden fürdőjében felülvizsgáltatta az elektromos szaunákat, mely alapján három éves felújítási programot indított a fürdők összes szaunájának modernizálására.
Visszaveti a turizmust a gyógyfürdők állapota?
A budapesti gyógyfürdők még mindig nem tértek magukhoz a Covid után, valamint az elhibázott intézkedések miatt − emelte ki lapunk megkeresésére Szőke László, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. korábbi vezérigazgatója. Hangsúlyozta, hogy a vezetőváltás előtt 2019-ben már 4,2 milliárd forint volt a vállalat eredménye, 2022-ben várhatóan csak 2,4 milliárdos lesz az eredmény, annak ellenére, hogy abban az évben mérték a legnagyobb meleget az elmúlt száz évben.