– Mindenféle migránskvótát elutasítunk – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón a brüsszeli javaslatokról szóló kérdésre válaszul. A tárcavezető közölte: Magyarországnak ez politikai értelemben is kötelezettsége, hiszen – szemben más uniós tagállamokkal – a magyar kormány megkérdezte az embereket arról, szeretnének-e migrációt, elosztási mechanizmust, bevándorlók befogadását.
– Hárommillió-négyszázezer ember mondta egyértelműen azt, hogy nem kívánja Magyarországot semmilyen formában bevándorlóországgá tenni
– emlékeztetett Gulyás Gergely. Hangsúlyozta: a kormány számára ez minden körülmények között teljesítendő parancsot jelent.
A baloldal támogatja a migránskvótát
Ismert: nemrég az uniós belügyminiszterek maratoni hosszúságú ülés végén úgy döntöttek, hogy kötelezővé tennék a migránsok szétosztását a tagállamok között, aki pedig nem fogadja be a migránsokat, azt Brüsszel megbünteti. Minden visszautasított migráns után 22 ezer eurót, azaz nyolcmillió forintot kell fizetni.
Megjegyzendő, hogy az Európai Parlamentben a migránsok kötelező szétosztásáról szóló javaslatot a magyar baloldali képviselők – Ara-Kovács Attila, Cseh Katalin, Dobrev Klára, Donáth Anna, Gyöngyösi Márton, Molnár Csaba, Rónai Sándor és Ujhelyi István – is támogatták.
A jogszabálycsomag egyik új eleme a „kötelező szolidaritás” rendszere, amely három lehetőséget biztosítana a tagállamoknak az unióba áramló menedékkérők kezelésére: bizonyos mennyiségű menekült befogadását, az elutasított menedékkérők származási országba történő visszaszállításának finanszírozását és az úgynevezett operatív intézkedések finanszírozását (például infrastruktúra, határvédelem stb.). A legnagyobb vitát kiváltó pont az elutasított menedékkérők visszaszállításának finanszírozása. Ez több tagállamnak, köztük Lengyelországnak, Magyarországnak, Ausztriának, Csehországnak és Szlovákiának sem tetszik, ugyanis határozottan túlbecsüli a finanszírozás egy főre jutó mértékét.