Eredményes évet zárt a Budapest Környéki Törvényszék, csökkent az ügyek száma

A Budapest Környéki Törvényszéken (BKT) tavaly 16 százalékkal csökkent a folyamatban lévő ügyek száma és 55 százalékkal a két éven túli ügyeké, miközben javult az ítélkezés megalapozottsága – tájékoztatott az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöki kabinetjének vezetője.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 06. 01. 13:38
Budapest, 2020. november 21. A Budapest Környéki Törvényszék és Budakörnyéki járásbíróság bejárata a XIV. kerület, Thököly út 97-101-ben. MTVA/Bizományosi: Róka László *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû – különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzõje/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt. Fotó: Róka László
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóth Áron László közlése szerint Országosan jellemző, hogy csökken a bíróságokra érkező ügyek száma, de így is évente 1,2 millió ügyről van szó, és ennek 12,1 százaléka érkezik a Budapest Környéki Törvényszékre – közölte Tóth Áron. Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöki kabinetjének vezetője elmondta azt is:

a törvényszék ugyanakkor nemcsak feldolgozta az érkezett ügyeket, de 16 százalékkal csökkentette a folyamatban lévők számát, így most 25 ezer ilyen ügy van ott. 

A törvényszéken folyó ítélkezési munka minőségéről, szakmai színvonaláról szólva kiemelte: a BKT területén a járásbírósági szinten a polgári és gazdasági ügyekben a meghozott ítéletek 92 százaléka első fokon jogerőre emelkedik, vagyis 100-ból 92 ügyben a pervesztes is el tudja fogadni a döntést. Büntetőügyekben alacsonyabb az első fokon jogerőre emelkedő ügyek száma, de így is 45 százalékos. Az OBH elnöki kabinetjének vezetője tájékoztatása szerint az érkezett ügyek 92-93 százaléka egy éven belül befejeződik. Hozzátette: 

2020 augusztusa óta országosan 43,3 százalékkal csökkent a két éven túl húzódó perek száma, a BKT-n azonban 55 százalékos volt a csökkenés.

 Kitért arra is, hogy tavaly a BKT-n 1054 távmeghallgatást tartottak.

Gerber Tamás, a Budapest Környéki Törvényszék elnöke arról beszélt, hogy 2021-ről 2022-re a BKT részesedése az országosan érkező ügyekből 12 százalékról 12,1 százalékra nőtt, vagyis erre a törvényszékre arányaiban több ügy jutott. Hozzátette: járásbírósági szinten a polgári és gazdasági ügyekben a 2021-es 15 500-ról 14 600-ra csökkent az érkező ügyek száma, a büntetőügyekben azonban nőtt a számuk. Mint kiderült, 

emelkedés tapasztalható a törvényszék büntető- és polgári ügyei esetében, stagnál a közigazgatási ügyek száma, míg csökken a munkaügyi és a gazdasági ügyek száma.

Felhívta a figyelmet arra is, miszerint a befejezések száma minden ügyszakban nőtt, az ügyhátralék folyamatosan csökken a BKT-n. 2021-ben az országban összesen folyamatban lévő ügyek 17,4 százaléka tartozott a BKT illetékességéhez, míg ez 2022-ben 14,2 százalékra csökkent. Gerber Tamás továbbá kiemelte: 

komoly eredményeket értek el a két éven túli ügyek számának csökkentésében is, a megalapozottsági mutatók pedig évről évre javulnak, nő az első fokon jogerőre emelkedő ügyek száma és csökken a hatályon kívül helyezéseké.

 A BKT illetékességi területén tavaly egymilliárd forint értékű épületfelújítás, beruházás valósult meg; átadták az Érdi Járásbíróság új épületét és a Gödöllői Járásbíróság felújított épületét is.

Borítókép: A Budapest Környéki Törvényszék és Budakörnyéki járásbíróság bejárata (Fotó: MTVA/Róka László)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.