Viharban rekedt vitorlás utasait, vízibicikliről leeső embert, valamint csónakkal és szörfdeszkával elsodródókat segítettek ki szorult helyzetükből az vízirendőrök – olvasható a Police.hu oldalán.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság tanácsai
- Aki nem tud úszni, az ne menjen be a természetes vizekbe, inkább a parti sávban hűsítse magát, a gyengén úszók pedig csak a sekély vízben fürödjenek. Soha ne távolodjanak el messze a parttól olyan eszközökkel, amelyek használatával még csak most ismerkednek.
- Ne ugorjanak a hirtelen a vízbe vízibicikliről és egyéb fürdőeszközről, hiszen a víz mélységét nem mindig lehetséges pontosan felmérni, valamint a hűvösebb víz sokkhatást váltat ki a szervezetben.
- Ha nem biztosak az úszótudásukban, a vízi járműveken viseljenek mentőmellényt. Lehetőleg kerüljék az extrém melegben, a hőcsúcsokban (11 és 16 óra között) a nyílt vízen tartózkodást.
Lehetőleg ne fogyasszanak alkoholt, ittas vagy bódult állapotban a fürdőzés életveszélyes.
- A parttól távol nem ajánlott egyedül úszni még fürdőeszköz használatával sem. Aki nem tud úszni, mély vízben ne használjon felfújható fürdőeszközt, hiszen a ha part mellett elalszik valaki a gumimatracon, akkor is besodródhat a mély vízbe.
Vízen vagy a vízben különösen fontos betartani a viharjelzési szabályokat, figyelni egymásra, társainkra, gyermekeinkre, hiszen egy veszélyhelyzet nagyon gyorsan kialakulhat. Elsőfokú viharjelzés esetén a lámpa percenként negyvenötöt villan, ebben az esetben úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított ötszáz méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a berendezés percenként kilencvenszer villan fel, ilyenkor fürödni tilos, valamint szintén nem szabad csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni, a vitorlás hajók kivételével.
A viharjelzés figyelembevételével, jó helyzetértékeléssel és az alapvető biztonsági intézkedések betartásával legtöbbször megelőzhetők a veszélyhelyzetek.