A 28. Budapest Pride fesztivál programsorozatának részeként újabb érzékenyítő foglalkozást hirdet a Labrisz Leszbikus Egyesület – derült ki a Budapest Pride Facebook-oldalán található bejegyzésből. A Soros György által is támogatott szervezet workshopján – amelyre elsősorban a pedagógusokat, pedagógushallgatókat vagy egyéb oktatási területen dolgozó szakembereket várnak – a cél megválaszolni azt a kérdést, hogyan lehet tabuk nélkül, például egy mesén keresztül hitelesen bevinni az LMBTQ+ témát az iskolába, akár alsós diákokhoz is.
A rendezvényen a nagy botrányt kavaró Meseország mindenkié című könyvet mutatják be, amiben a szerzők újraírták a meséket olyan szereplőkkel, akik valamilyen „stigmatizált” vagy kisebbségi csoporthoz tartoznak.
Mivel azonban a gyermekvédelmi törvény eredményeként az LMBTQ-szervezetek kiszorultak az iskolákból, a Labrisz és társai kerülő úton, elsősorban a szülők és a tanárok érzékenyítésével próbálja elérni a fiatalokat.
Ugyanakkor nem ez az első alkalom, hogy a felnőtteken keresztül akarja eljuttatni a Labrisz az LMBTQ-propagandát a gyermekeknek, mivel 2022 februárja és júniusa között egy hat alkalomból álló online beszélgetősorozatot indítottak a szülőknek, ahol a képzés önkénteseivel, valamint szülők és a szakemberek bevonásával jártak körül egy-egy témát. Az online beszélgetések során olyan témákat érintettek, mint az előbújás, vagyis a coming out, az óvodáskorú gyermekek felvilágosítása, a szivárványcsaládok helyzete, a családi ünnepek, valamint a Pride-események kezelése.
A szülők mellett a pedagógusok érzékenyítése szintén kiemelt helyet foglal el az LMBTQ-szervezetek programjában, miután 2022 decemberében a Labrisz ügyvivője egy interjúban arról beszélt, hogy a Meseország mindenkié című kiadvány meséivel kapcsolatban is tartanak képzéseket a pedagógusoknak. A kurzus során – amelyen általános iskolai pedagógusok is jelen vannak – arról van szó, hogy
„hogyan lehet felhasználni a meséket az órákon különböző emberi jogi témák megvitatására”.
Megjegyzendő, hogy az egyesület Melegség és megismerés elnevezésű képzésével már a 2000-es évek eleje óta beszivárgott az iskolákba, a Soros-alapítvány támogatásával pedig kiadta a Még mindig tabu? című tanári kézikönyvet is, amely órai ötleteket, valamint képzésre alkalmas feladatokat tartalmaz a középiskolai pedagógusoknak.
Borítókép: A Meseország mindenkié című kiadvány (Fotó: Mirkó István)