Augusztus 1-től egységes szerkezetbe és szervezetbe tömörülnek az egészségügyi hatósági feladatok Magyarországon
– jelentette be a Belügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatón Takács Péter. Az egészségügyi államtitkár tájékoztatása szerint ezeket a feladatokat eddig két intézmény, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) és a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) látta el. Ennek a két szervezetnek a működési körét most összefésülik és összehangolják, az összefonódás eredményeként pedig egyszerűbb és jobban áttekinthetőbb szakhatósági struktúra alakul ki a magyar egészségügyben. Mint mondta,
az összevont szervezeteket Müller Cecília országos tisztifőorvos fogja vezetni.
A szakhatósági feladatok ugyanakkor jól elkülönülnek majd egymástól, tehát az OGYÉI gyógyszerengedélyezéssel kapcsolatos feladatai és a gyógyszertárak ellenőrzését ugyanolyan standardok szerint látják majd el. Az összevonásnak köszönhetően számos szempontból a rendszer egyszerűsödését remélik, továbbá azt, hogy akár a szakellátást, akár gyógyszerengedélyezést követően felgyorsulnak a munkafolyamatok.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ elnevezése holnaptól Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központra (NNGYK) változik.
A Magyar Nemzet kérdésére az egészségügy államtitkár arra is kitért, hogy az OGYÉI Szabolcs utcai telephelye változatlanul megmarad, az épület több új funkciót fog ellátni. Mint fogalmazott,
a Szabolcs utca 33. alatt található székhely minden igényt kielégítő orvosi, gyógyszerészeti, laborkémiai és diagnosztikai funkcióval is rendelkezik, így olyan vizsgálatokat, amiket az NNK laborjaiban eddig nem, most sokkal magasabb felszereltséggel rendelkező laborban tudnak elvégezni.
Tehát azt, amit eddig külső segítséggel vett igénybe a népegészségügyi központ, most házon belül tudják elvégezni – mutatott rá.
Borítókép: A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) épülete. (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)